"Wszystko jak chcesz" - nieznane listy Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 08:00
Kontrowersyjna, intrygująca książka rzucająca nowe światło na postać znanego pisarza. Pozwala na nowo odczytać kontekst powstania niektórych dzieł Jarosława Iwaszkiewicza, takich jak "Tatarak" czy "Kochankowie z Marony". Autorka "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" – opracowania prywatnych listów pisarza – Anna Król była gościem audycji Warto Czytać.
Audio
  • 19.03.17 Warto Czytać: "Wszystko jak chcesz" Anny Król
Anna Król, autorka książki Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego
Anna Król, autorka książki "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" Foto: PR24/Jakub Wacławski

"Wszystko jak chcesz" to pierwsza publikacja kilkuset nieznanych dotychczas listów Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego. Dojrzały literat i młody, śmiertelnie chory chłopak uwikłani w romans, a obok kobiety.

– Bardzo ważnym efektem lektury tych listów jest poszerzenie i lepsze zrozumienie biografii Iwaszkiewicza jako człowieka. To, co jest bardzo ludzkim przeżyciem, emocją, doświadczeniem, i to, co wchodzi do literatury jako dzieło tego twórcy jest u niego w niezwykle intensywny i poplątany sposób połączone. Te listy opisują historię relacji z konkretnym człowiekiem, z którym Iwaszkiewicz był związany przez sześć lat aż do śmierci Jerzego – mówiła Anna Król.

W zapowiedzi książki czytamy: "Poruszająca historia męskiej miłości, którą rządzą uniwersalne prawa romansu i tragedii. Zapis burzliwego związku w publikowanych po raz pierwszy nieznanych listach. Książka rzucająca nowe światło na postać znanego pisarza".

Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu audycji.

Program prowadziła Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/dds

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 14:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warto Czytać: "Wszystko z miłości. 38 romansów wszechczasów"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 14:33
Prawie czterdzieści par, których historie zawierają elementy dramatu, tragedii intrygi i przygody zostały spisane w książce "Wszystko z miłości. 38 romansów wszechczasów" Megan Gressor i Kerry Cook. O tym, jakie granice może przekroczyć człowiek w imię uczucia, mówiła w audycji Warto Czytać dr Alicja Długołęcka, psychoterapeutka, doradca psychoseksualny z Centrum Psychoterapii Lew Starowicz.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski: będzie kontynuacja "Samotności w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:35
– 5 września 2017 roku minie dokładnie 16 lat od momentu wydania "Samotności w sieci". Wreszcie doszedłem do momentu, w którym chcę napisać kontynuację – mówił w Polskim Radiu 24 Janusz L. Wiśniewski. Pisarz opowiadał w audycji Warto Czytać również o swojej najnowszej książce "Eksplozje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"10 grudnia" George’a Saundersa. Wiara w ludzi mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 14:45
Ironiczne, miejscami przerażające, miejscami absurdalne, bardzo przenikliwe – zbiór pt."10 grudnia" potwierdza zasłużoną sławę George’a Saundersa jako jednego z najlepszych autorów opowiadań. O  książce "reprezentacyjnej i reprezentatywnej" amerykańskiego pisarza mówił w audycji Warto Czytać Bartosz Kamiński (Grupa Wydawnicza Foksal).
rozwiń zwiń