American Jewish Comittee otwiera swoje biuro w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:10
W poniedziałek, 27 marca w muzeum POLIN w Warszawie, odbędzie się uroczyste otwarcie biura American Jewish Comittee na Europę Środkowo-Wschodnią. To jedna z najstarszych i największych międzynarodowych organizacji pozarządowych, reprezentujących społeczność żydowską, działająca także na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Audio
  • 20.03.17 Ewa Junczyk-Ziomecka o American Jewish Committee w Polsce
Fundacja AJC przygotowała i realizuje wiele projektów edukacyjnych w szkołach ponadpodstawowych. Powstała między innym specjalna strona edukacyjna Karski my hero, fot.jankarski.net
Fundacja AJC przygotowała i realizuje wiele projektów edukacyjnych w szkołach ponadpodstawowych. Powstała między innym specjalna strona edukacyjna "Karski my hero", fot.jankarski.net

Jako globalna organizacja geopolityczna, AJC traktuje priorytetowo wzmacnianie sojuszu transatlantyckiego, promocję integracji europejskiej oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Izraelem.

Fundacja realizuje także wiele projektów edukacyjnych w szkołach ponadpodstawowych. Dzięki niej szkoły w całej Polsce odwiedza m.in. poświęcona Karskiemu wystawa. Najnowszym projektem jest z kolei konkurs dla młodzieży „Pójść za księdzem Zieją” popularyzujący wśród młodych księdza Jana Zieję, żołnierza Powstania Warszawskiego i działacza opozycji demokratycznej w PRL, współzałożyciela KOR.

Jak zaznaczyła Ewa Junczyk-Ziomecka, American Jewish Comittee to bardzo ważna organizacja. – Co szczególnie istotne dla nas, to fakt, że jest to organizacja, która w bardzo ważnych momentach rozwoju polskiej demokracji od 1989 roku pomagała i wspierała nas. Kiedy np. Polska czyniła starania o wejście do NATO, AJC - która jest potężną organizacją - wsparła starania Polski – wyjaśniła.


Ewa Junczyk-Ziomecka/fot.PR24/MR Ewa Junczyk-Ziomecka/fot.PR24/MR

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 11:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe technologie w Muzeum Polin

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:52
– Wystarczy Internet, by przenieść się w świat wielokulturowej Warszawy – mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Wójcik z Muzeum Żydów Polskich POLIN. Dzięki technologii Street View w sieci można oglądać ekspozycję „Warszawa, Warsze”, która od marca do czerwca 2014 roku była wystawiana w warszawskiej placówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda POLIN 2016. "Dbają, by pamięć o Żydach nie zaginęła"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 10:39
Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich już po raz drugi przyzna Nagrodę POLIN. Do wyróżnienia nominowano sześć osób i jedną instytucję. W Polskim Radiu 24 o nagrodzie mówiła Karolina Sakowicz, przedstawicielka stołecznego muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-żydowskie. "Polska nie jest krajem antysemickim"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 10:04
Spotkaniem z prezydentem Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu. Prezydenci rozmawiali m.in. o wspólnej historii i obecnej współpracy. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-żydowskich mówili dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Artur Markowski z Muzeum POLIN i Piotr Kadlčik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szafa grająca!" w Muzeum POLIN. Wyjątkowa wystawa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 20:45
Od 3 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN można zwiedzać wystawę, która przygląda się historii przemysłu fonograficznego i bada związki muzyki popularnej rodzącej się na skrzyżowaniu różnych tożsamości z żydowskimi doświadczeniami w XX wieku. O ekspozycji mówiła w Weekendzie Kulturalnym kurator wystawy Tamara Sztyma.
rozwiń zwiń