Nie żyje Magdalena Abakanowicz. "Była damą polskiej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:01
– W kontekście kultury strata Magdaleny Abakanowicz jest porównywalna z odejściem Andrzeja Wajdy – mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Magdalena Abakanowicz zmarła w wieku 87 lat. O jej śmierci poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Audio
  • 21.04.17 Nie żyje Magdalena Abakanowicz. „Była damą polskiej sztuki”
Na zdjęciu archiwalnym z 12.06.2010 r. Magdalena Abakonowicz przy swoich pracach w ogrodach Zamku Królewskiego.
Na zdjęciu archiwalnym z 12.06.2010 r. Magdalena Abakonowicz przy swoich pracach w ogrodach Zamku Królewskiego.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Artystka była znana głownie jako twórczyni „abakanów” – dzieł, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną. Miała ponad 100 zagranicznych wystaw. Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki współczesnej.

Początkowo tworzyła monumentalne gwasze, pełne barw, fantastycznych roślin i stworzeń. Szybko odeszła od malarstwa i zajęła się tkaniną, starając się nadać jej trójwymiarowość. W latach 60-tych wypracowała własną, indywidualną technikę, aranżując autonomiczne, rzeźbiarskie, monumentalne prace, odnoszące się do szeroko pojętej tożsamości człowieka. Zostały nazwane od jej nazwiska „abakanami”. Z czasem duże, figuralne kompozycje przestrzenne powstawały także z wykorzystaniem innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.

– Kończy się pewna epoka. Magdalena Abakanowicz była zawsze, była wielką damą polskiej sztuki – podkreślała w Polskim Radiu 24 Hanna Wróblewska. – W kontekście kultury strata Magdaleny Abakanowicz jest porównywalna z odejściem Andrzeja Wajdy – dodawała dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Więcej w całej rozmowie Mai Kluczyńskiej.

Polskie Radio 24/IAR/mp

___________________

Data emisji: 21.04.17

Godzina emisji: 12.20

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak