„Radio to teatr wyobraźni”. Repertuar Teatru Polskiego Radia na nowy sezon

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 13:01
Pierwszym słuchowiskiem w historii Teatru Polskiego Radia była nadana na żywo Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem tej adaptacji był Mikołaj Alojzy Kaszyn, a premiera miała miejsce 29 listopada 1925 roku. Natomiast o premierach współczesnego Teatru Polskiego Radia mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • 04.09.2017 Janusz Kukuła: Od reżysera zależy wiele, ale nie wszystko, bowiem pojawiają się aktorzy i od nich zależy najwięcej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/naaven/CC

Według Janusza Kukuły radio to teatr wyobraźni. – Mnie to głęboko porusza, że nakładają się na siebie wyobraźnie twórców i słuchaczy. Tajemnicą sukcesu utworu radiowego jest to, by w umyśle słuchacza pojawiło się pytanie „co będzie dalej?”. Jeżeli go nie wzbudzimy w pierwszych trzech minutach, to możemy sobie darować. W Teatrze Polskiego Radia opowiadamy historie – tylko i aż. To wielka umiejętność, by w 45 minut opowiedzieć coś, co będzie skupiać uwagę – mówił gość Polskiego Radia 24.

„Matysiakowie” i W „Jezioranach” to najdłuższe powieści w dziejach polskiej radiofonii. Jak podkreślał Janusz Kukuła, cała ekipa jest dumna, że ludzie jeszcze chcą słuchać tych słuchowisk. – Pojawiają się ciągle nowe postaci. Niestety, odszedł od nas odtwórca roli Stacha Matysiaka Adam Blumenfeld. To był dla nas ktoś bardzo wyjątkowy – wspaniały umysł i wielki artysta. Zastanawiamy się kto może go zastąpić. Pojawią się nowi scenarzyści, ciągle będziemy obecni w życiu Warszawy i Polski – powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 obsada to klucz do sukcesu. - Teatrzyk Zielone Oko będziemy realizować raz w tygodniu, w ostatnią niedzielę miesiąca, więc zapraszamy do Studia im. Agnieszki Osieckiej. Realizacja teatrzyku to bardzo trudne zadanie, ale aktorzy to kochają. Wyobraźnia reżysera decyduje jak symbolicznie sprawić, by zaistniał na chwilę osobny świat. Od reżysera zależy wiele, ale nie wszystko, bowiem pojawiają się aktorzy i od nich zależy najwięcej – stwierdził reżyser.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24

Rozmowa Kuluralna w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 04.09.2017

Godzina emisji: 11:46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Splendor – Święto Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 18:42
Już po raz 27. obchodzimy święto Teatru Polskiego Radia. 1 grudnia poznamy laureatów Wielkiego Splendora i innych nagrodzonych za twórczość na radiowej scenie. Ta coroczna wyjątkowa uroczystość skupia osobistości środowiska aktorskiego, znanych reżyserów, kompozytorów i scenarzystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła o Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:09
Teatr Polskiego Radia świętuje 54. Międzynarodowy Dzień Teatru. Rocznie Teatr Polskiego Radia przygotowuje około stu premier. W Polskim Radiu 24 o radiowym teatrze i jego charakterze opowiadał Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Berło dla Teatru Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 12:23
Teatr Polskiego Radia nagrodzony Złotym Berłem. O znaczeniu wyróżnienia przyznawanego od lat przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyznano Złote Mikrofony - prestiżowe nagrody Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 10:59
14 grudnia odbyła się Gala wręczenia Złotych Mikrofonów. Laureatami tych prestiżowych nagród Polskiego Radia zostali: Michał Jakubik, Marcin Łukawski, Michał Montowski, Tomasz Perkowski i Adam Suprynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dwa Teatry”. Sopocki festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:38
Od 19 do 21 czerwca w Sopocie potrwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.  W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie zostaną uhonorowani wybitni artyści Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. O szczegółach w audycji Weekend Kulturalny mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń