Portfel Polaka

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 19:28
Przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale 2013 roku wyniosło o 3,6 proc. Więcej, niż rok wcześniej. Czy portfele Polaków są coraz grubsze?
Audio
  • 11.02.14 Tomasz Jaroszek o rosnącym wynagrodzeniu Polaków
Portfel Polaka
Foto: flickr.com/Researching Media

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zarabia 3823zł 32gr brutto. Jedną z przyczyn wzrostu wynagrodzeń jest wyjście z kryzysu. W okresie recesji płace zamrażają nawet te firmy, których kryzys bezpośrednio nie dotknął.

- Przykładem są polskie banki. Nasz sektor bankowy jest fantastyczny, Europa nam zazdrości, ale jednak zwolnienia w ostatnich latach były, część oddziałów zamknięto, banki się skonsolidowały, a rynek się skurczył – powiedział Tomasz Jaroszek, analityk finansowy.

Wzrost płac mierzony jest rok do roku. Czy Polacy faktycznie odczują wzrost 3,6 proc. w perspektywie całego roku?

- Ten wskaźnik przekłada się na wzrost PKB. Wydaje się nam, że nasze 2 proc. i niemieckie 2 proc. to jest to samo. Otóż nie, wzrost gospodarczy bogatego społeczeństwa jest o wiele bardziej odczuwalny, niż u nas. Czasami ich 2 proc. może być o wiele lepsze niż nasze 4,5. Ta statystyka nie dotyczy wielu polaków i może być trochę mylna – podkreślał Gość PR24.

PR24 / Anna Mikołajewska

Zobacz więcej na temat: finanse gus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także