Rządowy plan dla polskiego węgla

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 17:02
Ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak analizował w Polskim Radiu 24 założenia przyjętej w Katowicach rządowej strategii dla Śląska. – To model przesterowania regionu z dużym udziałem przemysłu – ocenił specjalista.
Audio
  • 01.07.15 Andrzej Szczęśniak: „Śląsk jest dużym problemem, a działania kolejnych rządów są antywzorem postępowania z sektorem górniczym (…)”.
Węgiel kamienny jest podstawowym surowcem energetycznym w Polsce, stanowi ok. 60 proc. wytwarzanej energii. Na zdjęciu pozostałości po kopalni Polska w Świętochłowicach.
Węgiel kamienny jest podstawowym surowcem energetycznym w Polsce, stanowi ok. 60 proc. wytwarzanej energii. Na zdjęciu pozostałości po kopalni Polska w Świętochłowicach.Foto: flickr.com/ahorcado

Wśród głównych założeń planu dla Śląska można wskazać inwestycje w „czyste” technologie węglowe, infrastrukturę i wsparcie młodzieży. Andrzej Szczęśniak przyznał, że górnictwo nie zajmuje w rządowym projekcie kluczowej pozycji.

– Obiektem głównej troski rządu jest infrastruktura, czyli rozwiązania aglomeracyjne i zastąpienie czymś kopalń. To model przesterowania regionu z dużym udziałem przemysłu. Projekt dla Śląska to zbiór odrębnych pomysłów. Nie ma w nim jednak rozwoju ani utrzymania górnictwa na obecnym poziomie – wyjaśniał ekspert.    

Gość Polskiego Radia 24 jest zdania, że nie należy rezygnować z wydobycia węgla w Polsce.

– Węgiel jest podstawą taniej rodzimej energii, która zapewnia blisko pół miliona miejsc pracy. Podpisujemy kolejne porozumienie klimatyczne i nie walczymy o wyjątki. Natomiast sektorem górniczym zarządzamy w sposób dramatyczny i antywzorcowy. Doprowadzamy firmy do stanu upadłości, a potem rzucamy kilkanaście milionów złotych na ratunek – mówił Andrzej Szczęśniak.  

Więcej o znaczeniu Śląska dla polskiej gospodarki i polskim węglu w całości rozmowy ze specjalistą.

Polskie Radio 24/gm

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także