X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Badania naukowe kluczem do innowacyjnej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:20
W Polskim Radiu 24 prof. Janusz Bujnicki i dr inż. Zygmunt Krasiński rozmawiali o kondycji polskich instytutów naukowych. Placówki takie i prowadzone przez nie badania są kluczem do rozwoju innowacyjności w gospodarce, o czym w swoim planie rozwoju Polski wspominał wicepremier Mateusz Morawiecki. 
Audio
  • 21.02.16 Prof. Janusz Bujnicki: „Nie możemy konkurować niską ceną przy niskiej jakości produktów (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/QIAGEN_PR

Wnioski o granty naukowe są często odrzucane z powodu podstawowych błędów formalnych. W walce o unijne pieniądze naukowcy przegrywają często z biurokracją, a jednostki mające w założeniu wspierać naukowców mają u nich opinię „utrudniających” pozyskiwanie grantów.

Prof. Janusz Bujnicki przyznał w Polskim Radiu 24, że jest jeszcze inny problem. Polska trafia do tzw. pułapki średniego dochodu, czyli stagnacji kraju aspirującego do dogonienia państw rozwiniętych gospodarczo. 

– Nie możemy konkurować niską ceną przy niskiej jakości produktów i niskich kosztach wytwarzania produktów. Musimy zapewnić konkurencyjność dla polskiej gospodarki na globalnych rynkach, a dojdzie do tego tylko wtedy, gdy polskie produkty będą konkurowały jakością, a nie niską ceną. Zmniejsza się impet polskiego przyrostu PKB. Przemysł finansuje badania, gdy wkład państwa osiągnie minimalny poziom 1 proc. PKB. Żeby Polska zaczęła konkurować, trzeba podwoić wydatki na badania i rozwój – wyjaśnił uczony.

Dr inż. Zygmunt Krasiński dodał, że w Polsce nie ma wypracowanej strategii pozyskiwania środków dla badań naukowych w unijnej perspektywie finansowej do roku 2020.

– To wyzwanie przede wszystkim dla firm, ponieważ często patrzyły głównie na dotacje jako źródło pieniędzy, a nie zwracały uwagi na swoją strategię rynkową i potrzebne projekty. Z kolei jednostki naukowe szukały grantów dla pieniędzy, a nie patrzyło się na cele w rozwijaniu kariery – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej o znaczeniu badań naukowych dla rozwoju współczesnych gospodarek w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także