Badania naukowe kluczem do innowacyjnej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:20
W Polskim Radiu 24 prof. Janusz Bujnicki i dr inż. Zygmunt Krasiński rozmawiali o kondycji polskich instytutów naukowych. Placówki takie i prowadzone przez nie badania są kluczem do rozwoju innowacyjności w gospodarce, o czym w swoim planie rozwoju Polski wspominał wicepremier Mateusz Morawiecki. 
Audio
  • 21.02.16 Prof. Janusz Bujnicki: „Nie możemy konkurować niską ceną przy niskiej jakości produktów (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/QIAGEN_PR

Wnioski o granty naukowe są często odrzucane z powodu podstawowych błędów formalnych. W walce o unijne pieniądze naukowcy przegrywają często z biurokracją, a jednostki mające w założeniu wspierać naukowców mają u nich opinię „utrudniających” pozyskiwanie grantów.

Prof. Janusz Bujnicki przyznał w Polskim Radiu 24, że jest jeszcze inny problem. Polska trafia do tzw. pułapki średniego dochodu, czyli stagnacji kraju aspirującego do dogonienia państw rozwiniętych gospodarczo. 

– Nie możemy konkurować niską ceną przy niskiej jakości produktów i niskich kosztach wytwarzania produktów. Musimy zapewnić konkurencyjność dla polskiej gospodarki na globalnych rynkach, a dojdzie do tego tylko wtedy, gdy polskie produkty będą konkurowały jakością, a nie niską ceną. Zmniejsza się impet polskiego przyrostu PKB. Przemysł finansuje badania, gdy wkład państwa osiągnie minimalny poziom 1 proc. PKB. Żeby Polska zaczęła konkurować, trzeba podwoić wydatki na badania i rozwój – wyjaśnił uczony.

Dr inż. Zygmunt Krasiński dodał, że w Polsce nie ma wypracowanej strategii pozyskiwania środków dla badań naukowych w unijnej perspektywie finansowej do roku 2020.

– To wyzwanie przede wszystkim dla firm, ponieważ często patrzyły głównie na dotacje jako źródło pieniędzy, a nie zwracały uwagi na swoją strategię rynkową i potrzebne projekty. Z kolei jednostki naukowe szukały grantów dla pieniędzy, a nie patrzyło się na cele w rozwijaniu kariery – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej o znaczeniu badań naukowych dla rozwoju współczesnych gospodarek w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także