Rząd zapowiada reformę OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 19:54
Wicepremier Morawiecki zapowiada zmiany w systemie emerytalnym. Mają zostać zlikwidowane Otwarte Fundusze Emerytalne. System OFE krytykowały w Polskim Radiu 24 prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej i prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • 06.07.16 Rząd zapowiada reformę OFE. Goście: prof. Leokadia Oręziak i prof. Elżbieta Mączyńska.
Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, ze trzy czwarte środków zgormadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych będą przekazane do nowego III filara, a jedna czwarta do Funduszu Rezerw Demograficznych.

– OFE funkcjonowały tak źle, że reforma była oczywista. Każda propozycja zmiany jest celowa, by składkowicze nie tracili swojego kapitału emerytalnego. Jest istotne, by te fundusze profitowały. W momencie, kiedy zostaną przekształcone w indywidualne konta emerytalne, jest większa szansa, że będą należycie inwestowane ku powiększaniu składek emerytalnych – powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska.

Prof. Leokadia Oręziak również argumentowała za likwidacją OFE, jednak propozycji Morawieckiego nie popiera w 100 procentach.

– OFE od początku jest finansowany z długu (…) To system niesprawiedliwy, zły, niewydolny i szkodliwy dla państwa i poszczególnych emerytów – powiedział gość Polskiego Radia 24. – To, co mogłabym popierać, to przeniesienie środków do rezerwy demograficznej jednej czwartej środków OFE. Nie rozumiem jednak, dlaczego ta reszta jest kierowana na rynek finansowy, gdzie dalej pieniądze będą podlegać ryzyku – mówiła prof. Leokadia Oręziak.

Więcej w całej audycji.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak