Skarb Państwa traci miliardy na nielegalnym wydobyciu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 14:32
Polska traci nawet miliard złotych rocznie na nielegalnym wydobyciu kruszyw – tak wynika z danych Ministerstwa Środowiska. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska.
Audio
  • 12.10.16 Skarb Państwa traci miliardy na nielegalnym wydobyciu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/b o w n o s e

Szacuje się, że wielkość nielegalnego wydobycia może wynosić nawet 70 milionów ton. To skala porównywalna z rocznym wydobyciem węgla kamiennego w Polsce. Jak zauważył jednak na naszej antenie prof. Mariusz Orion Jędrysek, rzeczywista skala niekoncesjonowanego wydobycie jest trudna do oszacowania. – Uruchomiliśmy jednak odpowiednie narzędzia - przeprowadzamy wywiady środowiskowe i korzystamy ze zdjęć satelitarnych – wskazywał ekspert.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zapobiegnie nielegalnemu wydobyciu jest niezwykle ważne. – Tego typu niekoncesjonowana działalność wiąże się często z poważnymi zniszczeniami środowiska, znacznie przewyższającymi wartość kopaliny – mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W związku z tym, Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej, której zadaniem będzie pilnowanie interesów Skarbu Państwa i walka z nielegalnym wydobyciem kopalin.

Nowa służba miałaby zacząć funkcjonować od nowego roku. Będą to geolodzy, którzy zajmowaliby się dokumentowaniem złóż, szacowaniem wartości kopalin i kontrolą wykonania lub posiadania koncesji. Sprawdzać będą czy np. podczas inwestycji, piasek bądź kruszywa wykorzystywane do budowy dróg pochodzą rzeczywiście z zadeklarowanych kopalń i czy mają określoną wcześniej w przetargu specyfikację.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Maria Szurowska.

Polskie Radio 24/PAP

_________________

Data emisji: 12.10.16

Godzina emisji: 13.45

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ryzykowne kierunki polskiego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 17:45
Rosyjskie embargo i zawirowania we Wspólnocie Europejskiej zmuszają rodzimych przedsiębiorców do szukania nowych rynków zleceń. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kraje wschodnie oraz Azja. Jednak nie zawsze są to kierunki gwarantujące biznesowe powodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 14:58
Związkowcy z kopalni Makoszowy w Zabrzu chcą spotkać się z premier Beatą Szydło. Górnicy zarzucają politykom, że nikt z nimi nie chce rozmawiać i „szukać rozwiązań korzystnych zarówno dla polskiego górnictwa jak i jego pracowników”. W Polskim Radiu 24 o sytuacji rodzimego górnictwa mówił Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specyfika polskiego węgla

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:09
„Polskie elektrownie węglowe zabijają rocznie 5830 Europejczyków, głównie w Niemczech i Francji, bo atmosfera nie zna granic a zanieczyszczenia przemieszczają się z wiatrem” – wynika z najnowszego raportu Europe's Dark Cloud. Odniósł się do tego w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Paweł Purski.
rozwiń zwiń