Eksperci o Roku Rady Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 12:01
W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, która niebawem (22 października) będzie obchodziła rok swojego istnienia. W Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 dotychczasowe działania Rady oceniali prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku i Cezary Mech, ekonomista.
Audio
  • 19.10.16 Puls Gospodarki: Rok Rady Dialogu Społecznego
Goście audycji (od lewej):  prof. Elżbieta Mączyńska, Rafał Sadoch i Cezary Mech, foto: PR24PJ
Goście audycji (od lewej): prof. Elżbieta Mączyńska, Rafał Sadoch i Cezary Mech, foto: PR24/PJ

– To potrzebna instytucja – podkreślała na naszej antenie prof. Elżbieta Mączyńska. Ekspertka zauważyła, że Rada pełni ważną rolę społeczno-ekonomiczną. – Przez cały okres transformacji borykaliśmy się z problemem słabego zakorzenienia społecznego gospodarki. Mieliśmy wzrost, ale nie rozwiązywaliśmy problemów społecznych, demograficznych czy mieszkaniowych – wskazywała gość Polskiego Radia 24.

W opinii prof. Mączyńskiej, wieloletnie zaniedbania sprawiły, że tego typu kłopoty wracają do nas „z większą siłą”. – Rada może pomagać w rozwiązywaniu problemów, przez co możliwe będzie uniknięcie negatywnych dla gospodarki skutków kłopotów społecznych – mówiła.

Z kolei Cezary Mech oceniał w Polskim Radiu 24, że Rada Dialogu Społecznego spełnia swoje zadania. – Dba o to, by nie dochodziło do konfliktów społecznych na masową skalę – wyjaśniał były wiceminister finansów. Pozytywnie dotychczasowe funkcjonowanie organu w Pulsie Gospodarki podsumował również Rafał Sadoch. – Jeżeli porównamy działanie Rady do Komisji Trójstronnej, widzimy postęp. Tam w zasadzie w ogóle nie było mowy o pracy – komentował.

W Radzie Dialogu Społecznego znajdują się przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych, a także przedstawiciele prezydenta, Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego. Rada w ubiegłym roku zastąpiła Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Więcej tematów w całej rozmowie.

Gospodarzem Pulsu Gospodarki był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/mp/pj

__________________

Data emisji: 19.10.16

Godzina emisji: 9.15


 

Zobacz więcej na temat: ekonomia GOSPODARKA przemysł
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak