Węgiel ze Stanów Zjednoczonych zalewa polski rynek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 15:52
Wobec problemów z wprowadzeniem akcyzy na importowany węgiel, Ministerstwo Energii podjęło prace nad wprowadzeniem nowej opłaty. Miałaby powstrzymać zalew krajowego rynku przez surowiec ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kolumbii i przede wszystkim Rosji. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Salamądry, ekspert ds. energetyki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • 24.10.16 Dawid Salamądry: po rewolucji łupkowej Kolumbia i Stany Zjednoczone są w stanie zalewać rynek europejski swoim węglem
Zdjęcie ilustracyjnefot.pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Węgiel, który trafia do Polski zza granicy stanowi konkurencje dla węgla wydobywanego w polskich kopalniach. W związku z tym pojawiają się pomysły, ktore mają na celu ograniczyć jego import. Mówi się o różnego typu opłatach, akcyzach i cłach.

Jak podkreślił Dawid Salamądry, problem z importem zaczął się ok. 2008 roku, ale zauważono go dopiero w 2013 roku. Dodał, że problem dotyczy głównie konkurencji cenowej. - Po rewolucji łupkowej Kolumbia i Stany Zjednoczone są w stanie zalewać rynek europejski swoim węglem. Stany Zjednoczone chciałyby również zalewać rynek azjatycki, ale pojawiają się problemy z infrastrukturą na zachodnim wybrzeżu. Cały swój eksport kierują więc na rynek europejski – wyjaśnił gość.

Zalew polskiego rynku miałoby powstrzymać wprowadzenie nowej opłaty. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest niesprawiedliwe traktowanie podmiotów wydobywających węgiel w krajach, które muszą przestrzegać europejskiej polityki klimatycznej.

- Niestety, resort energii wybrał zarówno niewłaściwego przeciwnika, jak i pole walki. O wiele lepsze skutki mogłoby przynieść wprowadzenie określonych regulacji na poziomie europejskim – stwierdził Salamądry.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 24.10.16

Godzina emisji: 15:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

PGG na ratunek polskiemu górnictwu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 10:25
W Katowicach podpisano umowę inwestycyjną w sprawie powołania Polskiej Grupy Górniczej. W Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (ekspert ds. górnictwa), Grzegorz Cydejko (dziennikarz), Witold Pustułka (portal NetTG.pl) oraz Jerzy Markowski (b. pełnomocnik rządu ds. realizacji restrukturyzacji górnictwa) zastanawiali się czy nowa spółka będzie w stanie uratować polskie górnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewykorzystane szanse polskiego węgla

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 17:15
- Polska posiada 85 proc. zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Jesteśmy praktycznie monopolistą, węglowym Kuwejtem Unii Europejskiej, ale to niestety zostało zmarnowane – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość polskiego sektora energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:29
Podczas XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy wiele debat poświęconych była budowaniu sektora energetycznego. Na co będzie stawiać Polska – węgiel, energię odnawialną a może atom? O tym mówili w Pulsie Gospodarki prosto z Krynicy uczestnicy Forum: Mariusz Adamiak (PKO BP), Beata Stelmach (GE na Polskę i kraje bałtyckie) i Bartek Godusławski (Puls Biznesu).
rozwiń zwiń