X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Węgiel ze Stanów Zjednoczonych zalewa polski rynek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 15:52
Wobec problemów z wprowadzeniem akcyzy na importowany węgiel, Ministerstwo Energii podjęło prace nad wprowadzeniem nowej opłaty. Miałaby powstrzymać zalew krajowego rynku przez surowiec ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kolumbii i przede wszystkim Rosji. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Salamądry, ekspert ds. energetyki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • 24.10.16 Dawid Salamądry: po rewolucji łupkowej Kolumbia i Stany Zjednoczone są w stanie zalewać rynek europejski swoim węglem
Zdjęcie ilustracyjnefot.pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Węgiel, który trafia do Polski zza granicy stanowi konkurencje dla węgla wydobywanego w polskich kopalniach. W związku z tym pojawiają się pomysły, ktore mają na celu ograniczyć jego import. Mówi się o różnego typu opłatach, akcyzach i cłach.

Jak podkreślił Dawid Salamądry, problem z importem zaczął się ok. 2008 roku, ale zauważono go dopiero w 2013 roku. Dodał, że problem dotyczy głównie konkurencji cenowej. - Po rewolucji łupkowej Kolumbia i Stany Zjednoczone są w stanie zalewać rynek europejski swoim węglem. Stany Zjednoczone chciałyby również zalewać rynek azjatycki, ale pojawiają się problemy z infrastrukturą na zachodnim wybrzeżu. Cały swój eksport kierują więc na rynek europejski – wyjaśnił gość.

Zalew polskiego rynku miałoby powstrzymać wprowadzenie nowej opłaty. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest niesprawiedliwe traktowanie podmiotów wydobywających węgiel w krajach, które muszą przestrzegać europejskiej polityki klimatycznej.

- Niestety, resort energii wybrał zarówno niewłaściwego przeciwnika, jak i pole walki. O wiele lepsze skutki mogłoby przynieść wprowadzenie określonych regulacji na poziomie europejskim – stwierdził Salamądry.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 24.10.16

Godzina emisji: 15:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

PGG na ratunek polskiemu górnictwu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 10:25
W Katowicach podpisano umowę inwestycyjną w sprawie powołania Polskiej Grupy Górniczej. W Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (ekspert ds. górnictwa), Grzegorz Cydejko (dziennikarz), Witold Pustułka (portal NetTG.pl) oraz Jerzy Markowski (b. pełnomocnik rządu ds. realizacji restrukturyzacji górnictwa) zastanawiali się czy nowa spółka będzie w stanie uratować polskie górnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewykorzystane szanse polskiego węgla

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 17:15
- Polska posiada 85 proc. zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Jesteśmy praktycznie monopolistą, węglowym Kuwejtem Unii Europejskiej, ale to niestety zostało zmarnowane – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość polskiego sektora energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:29
Podczas XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy wiele debat poświęconych była budowaniu sektora energetycznego. Na co będzie stawiać Polska – węgiel, energię odnawialną a może atom? O tym mówili w Pulsie Gospodarki prosto z Krynicy uczestnicy Forum: Mariusz Adamiak (PKO BP), Beata Stelmach (GE na Polskę i kraje bałtyckie) i Bartek Godusławski (Puls Biznesu).
rozwiń zwiń