Konsument na rynku energii. "Brakuje elementarnej edukacji"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 17:22
Krajowy system energetyczny cechuje się znaczną centralizacją, niewielką dywersyfikacją i - przede wszystkim - bardzo małą demokratyzacją. Dominującą pozycję na rynku energii posiada kilka zintegrowanych pionowo przedsiębiorstw energetycznych, zajmujących się zarówno wytwarzaniem lub sprzedażą, jak i przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej. O tym, a także o niewielkiej wiedzy konsumentów energii elektrycznej, mówiła w Polskim Radiu 24 ekspertka Federacji Konsumentów Ilona Jędrasik (Client Earth).
Audio
  • 8.12.16 Ilona Jędrasik o pozycji konsumenta na polskim rynku energii
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/fancycrave1

Jak podkreśliła Ilona Jędrasik, 17 mln podmiotów w Polsce to konsumenci energii, "czyli osoby lub instytucje, które płacą rachunki". - Polscy użytkownicy energii w bardzo ograniczony sposób interesują się zużyciem energii. To nie jest przypadek, ale kwestia braku elementarnej edukacji. Gdybym spytała o roczne zużycie energii użytkowników, to wielu z nich nie potrafiłoby udzielić odpowiedzi – zauważyła.

Jędrasik zaznaczyła także, że w Polsce wciąż dopuszczona jest możliwość, w której np. ktoś szacuje zużycie energii cieplnej wg tzw. kubatury lokalu. - Mimo że ktoś ma np. wyłączone grzejniki przez całą zimę, szacunki mogą wskazać, że zużywa on więcej energii cieplnej – wyjaśniła.

Dodała, że w przypadku budynków wielolokalowych zużycie energii cieplnej często nie jest znane ich użytkownikom. - Czasem nie wiemy ile zużywamy energii, a mimo to płacimy – podsumowała Jędrasik.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

__________________ 

Data emisji: 8.12.16

Godzina emisji: 16:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: rząd chce renacjonalizować sektor energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 14:32
Francuska spółka EDF wycofuje się z Polski. W związku z tym, chce sprzedać m.in. należącą do niej Elektrownię Rybnik. Ofertę na zakup elektrowni i innych aktywów przedsiębiorstwa złożyły wspólnie spółki Skarbu Państwa (wśród nich jest PGE i PGNiG Termika). Tymczasem, w negocjacjach wyłączność otrzymały dwa zagraniczne podmioty – EPH i IFM Investors.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór pod napięciem. Co z linią Kozienice - Ołtarzew?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 14:43
Pod znakiem zapytania stoi projekt infrastruktury przesyłowej, która miała przebiegać na odcinku Kozienice – Ołtarzew. Pierwotnie wytyczona trasa nie odpowiadała mieszkańcom gmin, druga miała przebiegać wzdłuż dróg krajowych i autostrad. O coraz większych opóźnieniach przetargu i realizacji inwestycji mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek (energetyka24.com) i Robert Tomaszewski (Polityka Insight).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać w gminach o efektywność energetyczną?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 12:38
Promocja gospodarki niskoemisyjnej w Polsce – to cel projektu, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oparty jest o strukturę doradców, którzy świadczą usługi z poziomu lokalnego i regionalnego. O systemie mówił w audycji Magazyn Samorządowy Wacław Bilnicki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń