"Wielu Ukraińców chce zostać w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 15:47
– Wielu Ukraińców łączy swoją edukację i przyszłość z naszym krajem – mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Dziewit (portal pracadlaukrainy.pl). Z badań wynika, że 30-40 proc. obywateli Ukrainy zadeklarowało, że jeśli wizy zostaną zniesione, to są gotowi wyjechać ze swojego kraju.
Audio
Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników z Ukrainy
Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników z UkrainyFoto: pixabay.com/MichaelGaida

Daniel Dziewit wskazywał, że skoro rachunek za prąd na Ukrainie jest wyższy w niektórych przypadkach niż wynagrodzenie miesięczne wynoszące 200-300 dolarów, to ci ludzie nie mają wyjścia.

– Tak jak kiedyś Polacy uciekali z Polski szukając lepszego życia, tak to dziś odbywa się w sposób symboliczny na Ukrainie – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Rozmówca Polskiego Radia 24 podkreślał, że chęć wyjazdu z Ukrainy deklaruje elita – świetnie wykształconych specjalistów różnych branż. Z drugiej strony, na polskim rynku pracy brakuje pracowników.

– Pracodawcy i właściciele firm szukają różnych sposobów i narzędzi na to, żeby przyciągnąć do siebie pracowników – mówił Dziewit.

Więcej w całym programie.

Z Danielem Dziewitem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 14.15


Zobacz więcej na temat: Ukraina praca zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy lata po Majdanie. Co zmieniło się na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:35
Trzy lata po rewolucji Majdanu ukraińskie społeczeństwo wydaje się być rozczarowane tym, co dzieje się w ich kraju. Choć umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską została podpisana, jej ratyfikację zablokowała Holandia. O sytuacji na Ukrainie mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Ukrainy z wizytą w Polsce. "Przełom w relacjach polsko-ukraińskich jest potrzebny"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:18
Bezpieczeństwo w regionie, wybory w Stanach Zjednoczonych, europejska perspektywa Ukrainy, energetyka i kwestie historyczne – o tym mają rozmawiać podczas piątkowego spotkania w Warszawie prezydent Andrzej Duda z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. O trudnych relacjach obu państw rozmawiali w Debacie Poranka Maciej Zaniewicz (eastbook.eu), dr Adam Lelonek (Centrum Badań Polska-Ukraina) i Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia w Kijowie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petro Poroszenko w Polsce. "Zdaliśmy ważny sprawdzian"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:03
Polska jest przyjacielem Ukrainy, a nie tylko strategicznym partnerem – mówił prezydent Petro Poroszenko. Przywódca Ukrainy odwiedza w piątek Polskę. Wizytę rozpoczął od rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się też premier Beatą Szydło. O pobycie Petra Poroszenki w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Grajewski z Eastbook.eu.
rozwiń zwiń