Żółte kartki Solidarności dla instytucji publicznych za nieprzestrzeganie prawa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:00
Solidarność wspólnie z Fundacją CentrumCSR.PL prowadzi akcję mającą na celu zdyscyplinowanie instytucji publicznych, które w rozpisywanych przetargach nie uwzględniają klauzul społecznych, gwarantujących pracownikom zabezpieczenie ich podstawowych praw. Instytucje, które zlekceważyły klauzule, otrzymują żółte kartki. O akcji opowiadał gość Polskiego Radia 24 Jarosław Lange, przewodniczący poznańskiej Solidarności.
Audio
  • 16.12.2016 Jarosław Lange: klauzule społeczne oznaczają promowanie pracodawców, którzy są uczciwi
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Lukas Plewnia

Dotychczas jedynym kryterium przy przetargach publicznych była cena. – Mieliśmy często do czynienia z sytuacją, w której podmioty rozpisujące przetarg zwracały uwagę tylko na najniższą cenę. W praktyce oznaczało to sytuację, w której pracownicy zarabiali poniżej minimalnego wynagrodzenia i mieli umowy śmieciowe – mówił Jarosław Lange z Solidarności.

W ramach znowelizowanej ustawy o zamówieniach publicznych powstał zapis o klauzulach społecznych, który przy przetargach stwarza konieczność brania pod uwagę warunków pracy. - To jest zwrot o 180 stopni i zupełnie inna rzeczywistość – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według Solidarności, zmiany w praktykach instytucji publicznych zachodzą zbyt wolno. - Kiedy utarły się pewne praktyki, to trudno jest zmienić mentalność ludzi. Po wprowadzeniu klauzul społecznych do ustawy staramy się monitorować sytuację. W wielu miejscach zdarzają się nadal nieprawidłowości przy przetargach, ale powoli ta mentalność zmienia się – mówił Jarosław Lange.

Solidarność wprowadziła formułę "żółtej kartki" przyznawanej instytucjom publicznym, które nie stosują klauzul społecznych przy rozpisywaniu przetargów. - Nie chodzi o piętnowanie, tylko o to, by wprowadzić do polskiego obrotu gospodarczego i prawnego pewne przyzwyczajenia, o tym, co jest korzystne zarówno dla firm, jak i dla pracowników – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/kk

Gospodarka w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 16.12.2016

Godzina emisji: 13.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przetargi: koniec z dyktatem niskiej ceny. Czy rzeczywiście?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 18:10
Wprowadzona w lipcu nowelizacja Ustawy o zamówieniach publicznych miała zerwać z dyktatem najniższej ceny. Wcześniej w konkursach wygrywały projekty najtańsze, a nie najlepsze, czy najbardziej opłacalne. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 Marta Owczarczyk (radca prawny, ekspert ds. zamówień publicznych) i Grzegorz Zych (przedsiębiorca).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Nakonieczny o systemie emerytalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 14:37
– Solidarność nie zmieniła zdania co do konieczności i potrzeby wprowadzenia rozwiązania opartego o długoletnie okresy składkowe – tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W naszej ocenie istnieje taka możliwość, ale wymaga ona głębszych zmian systemowych – powiedział w Gospodarczym Temacie Dnia Polskiego Radia 24 Henryk Nakonieczny. Członek prezydium Komisji Krajowej "NSZZ Solidarność" oraz członek zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego mówił również o propozycjach, które zapewniłyby dopływ środków na wypłacanie emerytur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja związków zawodowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 10:39
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku NSZZ „Solidarność” zrzeszał 10 milionów ludzi. Dziś poziom uzwiązkowienia w Polsce jest znacznie niższy. Szacuje się, że do związków zawodowych należy tylko 1,5-2 mln Polaków. Goście Konfrontacji Idei – dr Piotr Ostrowski z Zakładu Socjologii Pracy UW i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan – rozmawiali o przyczynach odwrotu naszego społeczeństwa od związków zawodowych.
rozwiń zwiń