Agencje ratingowe Moody's i Fitch mają opublikować swoje oceny wiarygodności polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 21:07
Agencje ratingowe mają wydać swoją opinię o polskiej wiarygodności kredytowej w piątkowy wieczór. – Są podstawy ku temu, by ocena nie uległa pogorszeniu. Bank Światowy ocenia, że wzrost gospodarczy przekroczy w Polsce 3 proc. – wiele krajów marzy o taki wyniku – mówiła o ratingu Polski w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Marek Zuber, ekonomista.
Audio
  • 13.01.2017 prof. Elżbieta Mączyńska: im większe ryzyko, tym większe odsetki, a wobec tego koszt zadłużania się rośnie
Moodys Investors Service informowało w listopadzie ub.r., że obniżenie wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego Polski
Moody's Investors Service informowało w listopadzie ub.r., że obniżenie wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego Polski Foto: flickr/nymag

Profesor Elżbieta Mączyńska mówiła, że trudno jest przewidzieć oceny agencji ratingowych, ponieważ „często zaskakiwały i myliły się w swoich ocenach”. - Najbardziej krytyczną sytuację agencje ratingowe miały podczas kryzysu z 2008 roku, gdy upadał bank Lehman Brothers w USA. To prywatne instytucje, które otrzymują wynagrodzenia za swoje oceny i nie zawsze te oceny są trafne. Dyskutuje się obecnie jak powinny funkcjonować agencje ratingowe, by stopień obiektywizacji ich ocen uległ zwiększeniu – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przybliżała czym zajmuje się agencja ratingowa. – Mają one za zadanie ocenę papierów wartościowych. Jeśli ocena jest niekorzystna, to kraj, który się zadłuża zagranicą tak jak Polska, musi płacić wyższe odsetki, ponieważ uznawane jest, że ryzyko pożyczania takiemu krajowi jest większe. Im większe ryzyko, tym większe odsetki, a wobec tego koszt zadłużania się rośnie – mówiła prof. Mączyńska.

Według Marka Zubera sytuacja polityczna w kraju może wpłynąć na ocenę ratingu Polski. - Na dzisiaj trudno powiedzieć, by polskie finanse publiczne były w jakimś dramatycznej sytuacji. Jednak im więcej mówi się na temat tego, że w Polsce dzieje się źle, tym bardziej wpływa to na decyzje tych ludzi, którzy też czytają gazety i oglądają telewizje. Nie tylko twarde dane, ale i odczucia analityków mają wpływ na ocenę końcową – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 20:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Agencja Moody’s oceni Polskę. Będzie zmiana ratingu?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:00
Agencja ratingowa Moody’s poda dziś nową ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Jak wskazywali w Polskim Radiu 24 goście Pulsu Gospodarki – Paweł Pelc, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego, Andrzej Halesiak, ekonomista Bank Pekao SA i Grzegorz Błachnio z firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes – nie należy spodziewać się obniżenia ratingu, choć takiego działania nie można też wykluczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moody’s: Rating Polski bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 11:04
Agencja ratingowa Moody’s pod koniec ubiegłego tygodnia miała podjąć decyzję ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski. Instytucja nie zaktualizowała jednak ratingu. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowali Cezary Mech, były wiceminister finansów, Ignacy Morawski z Instytutu WiseEuropa i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimat inwestycji w Polsce. "Rynek nie jest aż tak atrakcyjny"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 11:22
Podczas gdy z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji wynika, że Polska jest obecnie bardzo atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych, badania GUS wskazują, że liczba inwestycji w Polsce lekko spada. O rzeczywistej sytuacji w obszarze inwestycji w Polsce rozmawiali w Pulsie Gospodarki analityk Marcin Kiepas, Paweł Jabłoński (Rzeczpospolita) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencje ratingowe Moody’s i Fitch zdecydują o ratingu Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 11:15
Agencje ratingowe Moody's i Fitch wydadzą w piątek opinie o polskiej wiarygodności kredytowej. O ratingu Polski rozmawiali w Pulsie Gospodarki Piotr Jankowski (ekspert Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych), prof. Artur Walasik (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) i Piotr Bujak (PKO BP).
rozwiń zwiń