Optymistyczne prognozy ministerstwa dla sektora wydobywczego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 14:45
Ministerstwo Energii sonduje, że rok 2017 będzie wyjątkowo dobry dla całego sektora wydobycia w Polsce. O tym, czy optymizm resortu jest uzasadniony, mówił w programie Gospodarczy Temat Dnia Dawid Salamądry z Działu Analiz Rynku Węgla w spółce Energomix.
Audio
  •  15.03.17 Dawid Salamądry o prognozach dla polskiego sektora wydobycia na 2017 rok
Gliwice, Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica - Makoszowy.
Gliwice, Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica - Makoszowy.Foto: Piotr1952 / fotopolska.eu / wikipedia

Jak podkreślił Dawid Salamądry, do pewnego stopnia rok 2017 może być dobry dla branży wydobywczej w Polsce, ale trzeba się zastanowić czy na pewno tak dobrze będzie to wyglądało.

- Jesteśmy w tym momencie na wykończeniu połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. To rewelacyjna sprawa biorąc pod uwagę fakt, że obie spółki mogły niedawno zatonąć – zauważył Salamądry.

Gość dodał jednak, że „Polska nie jest samotną wyspą na wielkim węglowym morzu”. - Ceny węgla w Polsce kształtują się w oparciu o ceny węgla, które pojawiają się na świecie. To, że produkujemy najwięcej węgla w Unii Europejskiej wcale nie musi oznaczać, że mamy akurat ten węgiel, którego potrzebują konkretni odbiorcy w nadmiarze. W tym momencie jest dokładnie odwrotne – wyjaśnił gość.

 Więcej w całej rozmowie.

 Gospodarzem audycji była Maria Szurowska.

 Polskie Radio 24/pr

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

_________________

Data emisji: 15.03.17

Godzina emisji: 13:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy uda się uratować polskie górnictwo? "Nie podchodzimy do likwidacji kopalń dogmatycznie"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:54
- Chcemy ochronić polski rynek przed napływem węgla z zagranicy. To stworzy dodatkowe możliwości dla polskich kopalń – powiedział w Polskim Radiu 24: Grzegorz Tobiszowski - wiceminister energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój nowoczesnego górnictwa – priorytet resortu energii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 21:57
Do końca tego roku mają się zakończyć podstawowe reformy w górnictwie. Od przyszłego roku będzie ono nowoczesne – zapowiedziała premier Beata Szydło po rozmowach z szefem resortu energii Krzysztofem Tchórzewskim, w ramach tzw. przeglądu ministerstw. W Polskim Radiu 24 o priorytetach rządu, dotyczących energetyki, mówili Paweł Purski z portalu „Eastbook.eu” i Wojciech Jakóbik z „BiznesAlert.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reformy w górnictwie zakończą się w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 08:00
Do końca tego roku mają zakończyć się podstawowe reformy w górnictwie. Premier Beata Szydło, po rozmowach z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, zapowiedziała, że od przyszłego roku górnictwo w naszym kraju będzie nowoczesne. O sektorze energetyki mówili w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Witold Michałek (Business Center Club).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne kopalnie. Przyszłość polskiego górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:00
- Z punktu widzenia energetyki, najkorzystniej byłoby przesuwać osoby pracujące w górnictwie w branże, które są przyszłością, czyli w produkcję energii odnawialnej, paneli słonecznych, wiatraków. Rząd na razie o tym nie myśli – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił także w programie o tzw. inteligentnych kopalniach.
rozwiń zwiń