Spotkanie G20: "Morawiecki znajduje przychylność najbogatszych państw świata"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:30
– Mateusz Morawiecki wskazuje przede wszystkim na walkę z rajami podatkowymi, by zwiększyć ściągalność podatków, ukrócić karuzele VAT-owskie i sprawić, by duże korporacje płaciły podatki tam, gdzie znajdują się ich siedziby i gdzie handlują. Znajduje przychylność najbogatszych państw świata – relacjonował ze szczytu G20 w niemieckim Baden Baden korespondent Polskiego Radia Arkadiusz Augustyniak.
Audio
  • 17.03.17 Szczyt G20. Relacja Arkadiusza Augustyniaka oraz komentarz prof. Witolda Modzelewskiego
Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas spotkania G20 w Baden Baden
Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas spotkania G20 w Baden BadenFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL

Mateusz Morawiecki podkreśla, że obecność polskiego przedstawiciela podczas szczytu G20 w niemieckim Baden Baden to szansa na przedstawienie własnego zdania w elitarnym gronie. W rozmowie z polskimi dziennikarzami Mateusz Morawiecki wskazał, że stała obecność Polski na szczytach G20 byłaby atrakcyjna, ale o członkostwo w tym gronie nie będzie łatwo. Dodał, że grupa G20 ministrów finansów powstała w 1999 roku, a stałe szczyty tej grupy odbywają się od 2008 roku i w tym czasie grupa nie została powiększona o żadne państwo.

– To, że zostaliśmy zaproszeni na szczyt G20, to sukces Polski. G20 to 19 najsilniejszych gospodarek świata. W Baden Baden to szczyt ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych tej grupy. Polska znalazła się w gronie 11 zaproszonych państw  – podkreślał Arkadiusz Augustyniak. – Mateusz Morawiecki wskazuje przede wszystkim na walkę z rajami podatkowymi i działania korporacji. Udało mu się już porozmawiać z politykami z Kanady, USA, Argentyny i mówi, że ma tutaj poparcie – wskazywał.

– W kwestii rajów podatkowych mamy do czynienia z degrengoladą. Dobrze, że nasz wicepremier jest tam na miejscu. To zjawisko trzeba zwalczać i mu się przeciwstawiać – mówił prof. Witold Modzelewski, prawnik.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Mariusz Gzyl.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 19.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Beata Szydło: Polska ma ambicję być stałym uczestnikiem spotkań G20

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 16:11
Uczestnictwo wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego w spotkaniu G20 jest podsumowaniem działań rządu Prawa i Sprawiedliwości – oceniła premier Beata Szydło, podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska dołączy do G20?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 11:25
W najbliższy weekend, w Baden-Baden, będą rozmawiać ze sobą ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy G20. Na spotkanie został zaproszony również polski wicepremier, szef resortów finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki. W Pulsie Gospodarki sprawę komentowali Andrzej Kensbok z Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP i Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki jedzie na szczyt G20. „To nobilitacja”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:23
– Zaproszenie Mateusza Morawieckiego na spotkanie G20 jest bardzo nobilitujące dla Polski – oceniała w audycji Punkt Widzenia Anna Sarzyńska, publicystka portalu „wPolityce.pl”. Wicepremier będzie rozmawiał z ministrami finansów i szefami banków centralnych państw G20 w najbliższy weekend, w niemieckim Baden-Baden.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Mateusz Morawiecki jedzie na szczyt G20. Najważniejsze kwestie podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:50
Wicepremier, minister rozwoju i finansów jedzie w piątek na szczyt grupy G20. Spotkanie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych zorganizowano w niemieckim Baden Baden. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas spotkań chce poruszyć między innymi temat unikania opodatkowania. O problemie mówili w audycji Puls Gospodarki prof. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa) i Kazimierz Krupa (publicysta ekonomiczny).
rozwiń zwiń