Powrót inflacji. Czy jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:00
W lutym 2,2 proc. w styczniu 1,7 proc. Po dwóch latach deflacji czyli spadku cen, nastąpił zmiana. Czy mamy się czego obawiać? O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.
Audio
  • 20.03.17 Łukasz Kozłowski o skutkach inflacji w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrwef
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/wef

Inflacja omijała nas od prawie dwóch lat. Zdaniem gościa audycji, aktualnie mamy do czynienia z mocnym uderzeniem, które spowodowały zmiany cen paliw w odniesieniu do stycznia i lutego roku 2016, kiedy to były rekordowo niskie. - Jeśli popatrzymy na inflację bazową, czyli taką z której wyłączymy ceny energii i żywności, to jest ona bardzo niska – powiedział Łukasz Kozłowski.

Tymczasem zdaniem eksperta, obecnie jest ona napędzana przez paliwa i na razie efekt ten będzie się utrzymywał. - Skoro jest to czynnik zewnętrzny to polskie bazy monetarne mają ograniczone możliwości. To jest argument za tym, by nie podejmować żadnych radykalnych interwencji po stronie Rady Polityki Pieniężnej. Z podnoszeniem stóp procentowych trzeba zatem poczekać i obserwować jak sytuacja będzie się zmieniała w ciągu najbliższych miesięcy – dodał ekonomista.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji była Grzegorz Sadowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 13.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak