Polska skarży dyrektywę UE o jakości powietrza. "Te regulacje blokują rozwój gospodarczy"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 17:54
Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przepisy dotyczące nowych limitów emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze. Skarga przygotowana przez resort środowiska dotyczy przepisów ustanawiających maksymalne limity emisji dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
Audio
  • 6.04.17 Andrzej Szczęśniak o dyrektywie dot. jakości powietrza zaskarżonej przez Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EASTNEWS/ARKADIUSZ ZIOLEK

Choć dzięki wprowadzeniu regulacji Unii Europejskiej w całej Wspólnocie ma się stopniowo poprawiać jakość powietrza, zdaniem Andrzeja Szczęśniaka polski rząd postąpił słusznie. - Przez wiele lat nie podejmowaliśmy walki z przepisami, które były ewidentnie szkodliwe i niesprawiedliwe dla Polski. Polska wreszcie uderza w przepisy Unii Europejskiej, które wyraźnie ją dyskryminują – zaznaczył gość.

Choć przyznał, że "czystość powietrza jest ważną wartością", a "ludzie boją się smogu" podkreślił również, że regulacje Unii blokują rozwój gospodarczy Polski. - Regulacje te powodują, że w Polsce nie będzie powstawać ciężki przemysł, a energetyka węglowa będzie ograniczona, kosztowna i niekonkurencyjna w stosunku do zielonej energetyki. To elementy, które hamują rozwój – wyjaśnił Szczęśniak.

Dodał, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który ma tak duży problem z uwagi na ilość węgla na swoim terytorium. - Węgiel kamienny w Polsce to 85 proc. całego węgla kamiennego Unii Europejskiej - podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 6.04.17

Godzina emisji: 15:35

Komentarze1
aby dodać komentarz
rafifafi22q6e2017-06-21 15:24 Zgłoś
Polska jest na 8 miejscu na świecie w wydobyciu ”czarnego złota”. To chyba jedyna światowa konkurencja, w której jesteśmy w pierwszej 10, bo ani w PKB, ani w jakości życia jakoś nam się to nie udaje. Wszyscy odchodzą od węgla. A Polska rękami i nogami broni się jak może. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet – tylko nowoczesne kotły na pelet pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Pelet nie wydziela trujących substancji ani pyłów, bo jest produkowany z pozostałości produkcji branży meblarskiej, trocin, zrębków, albo ze słomy. A węgiel? Konsekwencje palenia nim mamy właśnie teraz – wszechobecny SMOG. Trójmy się tak dalej. Polski rząd w dalszym ciągu lansuje oparcie naszej energetyki na węglu wbrew zagrożeniom klimatycznym i międzynarodowym nakazom ograniczenia emisji CO2. Jak długo jeszcze? Od 5ciu lat użytkuję piec na pelet Mini Bio i zdecydowanie mogę powiedzieć że nigdy nie powrócę do palenia węglem. Szkoda zdrowia i nerwów. Teraz można wymienić piec i instalację z dużym dofinansowaniem w większości województw, więc jak jest okazja to warto skorzystać z takiego dofinansowania.
Zobacz także

Czytaj także

Jak projektowanie miast wpływa na jakość powietrza?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:33
Zagadnienia związane z klimatem przydatne są podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących. Na przykład, położony w kotlinie Kraków "dostaje" powietrze z silnie zanieczyszczonego Górnego Śląska i z Nowej Huty w związku z czym powinien tworzyć swoiste zielone bufory w postaci lasów, które stanowiłyby swojego rodzaju "oczyszczalnie". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem. "Potrzebne są działania systemowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:00
Problem smogu szczególnie dał o sobie znać tegorocznej zimy. Czy da się go rozwiązać przed kolejnym sezonem grzewczym? Gościem Polskiego Radia była Anna Żyła, główny ekolog BOŚ Bank.
rozwiń zwiń