Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. "Kluczem wzrost wynagrodzeń"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:12
Wicepremier Mateusz Morawiecki jest zadowolony z tempa wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ogłosił to podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Cezary Mech, były minister finansów.
Audio
  • 30.05.17 Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Cezary Mech, były minister finansów.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Zdaniem byłego ministra finansów diagnoza planu Morawieckiego była trafna, ponieważ pokazuje polskie opóźnienie. - W połowie okresu funkcjonowania tej strategii musimy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jej założenia są realizowane – dodał polityk.

Jak podkreślił Cezary Mech dobra diagnoza to nie wszystko. – Do tej pory nie nastąpiło bowiem scalenie jej z działaniami inercyjnymi, a to nie prowadzi nas do rozwoju – powiedział były minister finansów i podkreślił, że kluczowy do tego jest wzrost wynagrodzeń.

- Zamiast pozwolić przedsiębiorcom inwestować w nowe technologie to nastawiamy się na hamowanie wzrostu wynagrodzeń i sprowadzanie imigrantów w momencie, kiedy mamy 2,5 mln Polaków pracujących za granicą – dodał ekonomista.

Jak zauważyła prof. Elżbieta Mączyńska, jeżeli gospodarka jest nastawiona na konkurowanie niskimi płacami i cenami, tak jak było w okresie transformacji, to jest skazana na neokolonialny system. - Wzrostu płac nie można traktować jednostronnie. W ten sposób należy wymusić nowe technologie, które dają możliwość obniżenia udziału płac wynagrodzeń w kosztach. Daje to możliwości kreowania nowych produkcji i pozyskiwania nowych rynków oraz zwiększania liczby zatrudnionych - dodała prezes.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 30.05.17

Godzina emisji: 14.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przyszłość Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:10
- Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to najważniejsze dziecko wicepremiera Mateusza Morawieckiego. To opasły dokument liczący ponad 250 stron, który definiuje wszystkie te elementy polskiego życia gospodarczego, które w najbliższych latach będą najważniejsze – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił w programie także m.in. o energetyce wiatrowej w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki jedzie na szczyt G20. „To nobilitacja”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:23
– Zaproszenie Mateusza Morawieckiego na spotkanie G20 jest bardzo nobilitujące dla Polski – oceniała w audycji Punkt Widzenia Anna Sarzyńska, publicystka portalu „wPolityce.pl”. Wicepremier będzie rozmawiał z ministrami finansów i szefami banków centralnych państw G20 w najbliższy weekend, w niemieckim Baden-Baden.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partnerstwo publiczno-prywatne ze wsparciem wicepremiera Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:01
Ministerstwo rozwoju chce, by w Polsce zawierano więcej umów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (w skrócie PPP). Dodatkowo na zlecenie Ministerstwa została opracowana szczegółowa analiza rynku PPP za okres od 2009 roku do 31 grudnia 2016 roku. Ideę partnerstwa publiczno-prywatnego przybliżał w audycji Gospodarczy temat Dnia Bartosz Korbus, dyrektor ds. Rozwoju Rynku i Strategii w Instytucie PPP, autor opracowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: Plan Odpowiedzialnego Rozwoju to kręgosłup polityki gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:09
W Warszawie trwa VII Kongres Polska Wielki Projekt. W tym roku odbywa się pod hasłem „Wolność - polski projekt dla Europy”. Drugi dzień jest poświęcony przede wszystkim kwestiom gospodarczym. Spotkanie polityków i ekspertów otworzył dziś wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Kongres relacjonuje korespondentka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
rozwiń zwiń