Nie będzie podwyżek cen paliw: PiS wycofuje się z projektu opłaty drogowej. "To dobra decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 10:37
Rząd wycofał się z podwyższenia cen paliwa o 20 groszy za litr. Podatek był niepopularny i zrobiło się wokół niego głośno. O skutkach takiej decyzji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i Bartłomiej Pawlak (BGK Nieruchomości).
Audio
  • 18.07.17 Dr Artur Bartoszewicz, Monika Kurtek i Bartłomiej Pawlak o wycofaniu się PiS z opłaty paliwowej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Rząd, oprócz tzw. opłaty paliwowej, zapowiadał też wiele innych podatków, m.in. podatek od energii mocy, od zużycia wody, abonament, podatek od powierzchni biurowej. Zapowiadał też zmniejszenie kwoty wolnej od podatku i VAT poniżej 23 proc.

Jak zaznaczył dr Artur Bartoszewicz, dochód z opłaty paliwowej miał trafić na konkretny fundusz. - Ponadto byłyby też korzyści, które wpłynęłyby dodatkowo z podatku VAT. Ceny bowiem automatycznie by wzrosły, co przełożyłoby się na zwiększenie wpływu do budżetu państwa. Pojawiłby się też mechanizm pozostałych podatków – wyliczał korzyści gość.

Jego zdaniem „jest to jakaś realna rezygnacja ministra finansów z korzyści, które miałby w wyniku daniny, ale z punktu widzenia uczestników rynku to bardzo ważna informacja, bo w ich kieszeniach pozostaną dodatkowe pieniądze”.

W opinii Moniki Kurtek, poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu do budżetu państwa będzie trwało. - Trzeba zwrócić uwagę, jak duże wydatki mamy z budżetu państwa chociażby na program 500 Plus. Do tego mamy obniżkę wieku emerytalnego, na którą też potrzebne będą środki. Wzrosły nam więc sztywne wydatki w budżecie państwa i choć uszczelnianie podatku VAT się poprawia, wciąż nie są to wpływy, które mogłyby zapewnić pokrycie wszystkich wydatków – wyjaśniła.

Z kolei jak zaznaczył Bartłomiej Pawlak, decyzja o wycofaniu się z opłaty paliwowej była podyktowana tym, na kogo i w jakiej sytuacji ten koszt byłby przerzucony. - Uważam, że wycofanie się z opłaty paliwowej to dobra decyzja z tej perspektywy, że jest to podatek, który jest podatkiem bardzo widocznym i bardzo odczuwalnym. To trochę jak tarcza polityczna, do której można strzelać – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.07.17

Godzina emisji: 9:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Publicyści o Funduszu Dróg Samorządowych: na podatki nie można się obrażać

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 18:04
W tym tygodniu posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselska inicjatywa zakłada, że ceny paliw wzrosną o 20 groszy na litrze. O podwyżce opłaty paliwowej rozmawiali w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata paliwowa. „Są dwa scenariusze – pozytywny i negatywny”

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 11:37
Obradowany w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożony przez grupę posłów PiS, mówi o nowym podatku - tzw. opłacie paliwowej. Zgodnie z nim do ceny paliw doliczone zostanie 20 groszy na litr. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Emocje związane z sądami są tak duże, iż PiS postanowił je wyciszyć decyzją ws. paliw”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 22:05
Decyzja PiS o wycofaniu się z projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie części sejmowej opozycji, na którym ustalono m.in. stałą koordynację. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS wycofuje projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. "Nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:23
Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował w poniedziałek PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. O zmianie stanowiska PiSu mówili w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, politolog z UKSW oraz dr Maciej Bukowski (Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski i WiseEuropa).
rozwiń zwiń