Kryzys w Katalonii a UE. „Reforma Wspólnoty może zwolnić”

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:17
Gośćmi Rządów Pieniądza byli Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP i Sławomir Horbaczewski, ekonomista. Eksperci na naszej antenie mówili m.in. o tym, czy problemy polityczne w Hiszpanii mogą odbić się negatywnie na unijnej gospodarce.
Audio
  • 02.10.17 Kryzys w Katalonii a UE. „Reforma Wspólnoty może zwolnić”
Katalończycy cieszą się z ogłoszenia wyników referendum
Katalończycy cieszą się z ogłoszenia wyników referendumFoto: PAP/EPA/Luca Piergiovanni

W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W związku z tym, lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont, dał do zrozumienia, że wkrótce Katalonia pójdzie własną drogą.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

Jak podkreślał w PR24 Przemysław Kwiecień, wydarzenia w Hiszpanii mogą mieć wpływ na funkcjonowanie państw Unii Europejskiej. – Żyjemy dziś w globalnej wiosce (…). Hiszpania jest kolejnym w ostatnim czasie, po Brexicie, punktem zapalnym – wskazywał ekspert, zaznaczając przy tym, że problemy na Półwyspie Iberyjskim mogą spowolnić proces reformowania Wspólnoty. – W obliczu kłopotów wewnętrznych dla rządu w Madrycie zmiany w UE będą trzeciorzędną sprawą – oceniał ekspert.

Arkadiusz Pączka z kolei zauważył, że kwestia kryzysu w Katalonii może odbić się na hiszpańskiej gospodarce. – Nie ma już w zasadzie żadnego dialogu między Barceloną a Madrytem, skutkiem tego może być zapowiadany strajk generalny, który uderzy w cały kraj – mówił gość PR24. Sławomir Horbaczewski podkreślił natomiast, że Katalonia jest ważnym regionem gospodarczym, generującym ponad jedną trzecią krajowego eksportu.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.  

Polskie Radio 24/IAR

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 9.06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Użycie przemocy przez policję wywołało jeszcze większą złość"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:01
- Już w XIX w., gdy Hiszpania poniosła klęskę tracąc kolonie a Katalonia poszła zupełnie inną drogą rozwoju ekonomicznego, stosunki między Madrytem a Barceloną były złe. Próby utworzenia republiki katalońskiej miały miejsce u progu wieku XX. Wtedy w pewien sposób przekupiono Katalończyków, utrzymano ich w państwie – mówiła w Gorącym Temacie prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. O referendum w Katalonii mówił także wysłannik Polskiego Radia 24 w Barcelonie Adrian Bąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródła i konsekwencje referendum niepodległościowego w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:23
– Jeszcze przez długi czas w Hiszpanii będzie trwało lizanie ran po tym, co stało się w niedzielę w Katalonii – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do katalońskiego referendum niepodległościowego i zdecydowanej reakcji na to wydarzenie hiszpańskiego rządu. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Konrad Kołodziejski z tygodnika „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii pod znakiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:50
Ponad 840 osób zostało rannych w starciach z policją podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Hiszpańskie MSW przekazało zaś, że w związku z zamieszkami ucierpiało 12 policjantów, aresztowano trzy osoby oraz zamknięto 92 lokale wyborcze. O napiętej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim i skutkach, jakie może pociągnąć za sobą niedzielne głosowanie mówiliśmy w magazynie „Świat w Powiększeniu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyniki referendum w Katalonii. "90 proc. uczestników głosowało za niepodległością"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:15
Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne. Prebieg głosowania w Katalonii relacjonowała w PR24 Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:50
W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W dniu referendum doszło w Barcelonie do starć z policją, ucierpiało w nich ponad 800 osób. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Mirosława Skowrona (Super Express).
rozwiń zwiń