X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ukraina z Rosją czy w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:29
Poglądy Ukraińców są bardzo zróżnicowane. Wschodnie regiony tęsknią za sojuszem z Rosją i z nostalgią wspominają czasy Związku Radzieckiego. Centralna i zachodnia Ukraina patrzą ku Europie, gdzie widzą szanse na wsparcie i pomoc w budowie normalnego państwa.
Audio
  • 16.05.14 Dr Kazimierz Wóycicki „Ukraina w konfrontacji z Putinem wcale się nie polaryzuje (…)”
Ukraina z Rosją czy w Europie?
Foto: ps:PR24/MR

Już od momentu protestów na Majdanie dało się zaobserwować antagonizmy wśród ukraińskiego społeczeństwa. Różnice światopoglądowe przybierały na sile i swoje apogeum osiągają przed wyborami prezydenckimi, ale podział w rzeczywistości nie jest tak wyraźny i funkcjonuje głównie w doniesieniach medialnych.

Ukraina podzielona?

Spoglądając na sytuację we wschodniej i zachodniej Ukrainie wydaje się, że społeczeństwo jest coraz bardziej spolaryzowane. Wschód kraju zwraca się w kierunku Rosji, a regiony zachodnie spoglądają na Unię Europejską. Informacje płynące z mediów utwierdzają w tym przekonaniu.

– Nie ma żadnej polaryzacji. Poglądy są zróżnicowane, ponieważ Ukraina jest państwem bardzo silnie regionalnym i trzeba wziąć to pod uwagę. Ukraina w konfrontacji z Putinem wcale się nie polaryzuje, a wręcz konsoliduje. Część społeczeństwa, która nie była pewna swojej tożsamości i lojalności dziś okazuje się, że przechodzi w pełni na stronę ukraińską – mówił w PR24 dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW.

Ukraina nieznana

Wiele mówi się o kryzysie na Ukrainie, ale mało wie o samym kraju. Państwo postrzegane jest przez stereotypy, a wśród niektórych Europejczyków panuje przekonanie, że Ukraina nie istnieje.

– Gdybyśmy wiedzieli więcej o kulturze ukraińskiej, to byśmy ten kraj traktowali poważniej. Brak wiedzy powoduje, że przyjmuje się każdy najgłupszy stereotyp. Wschód Ukrainy jest nawet dla nas taki rosyjski. Ukraina wprowadza w wymiar europejski zupełnie nowe rzeczy i poznanie kraju jest dla nas wielkim wyzwaniem – tłumaczył Gość PR24.

Nostalgia za ZSRR

Tęsknota za Związkiem Radzieckim właściwa jest byłemu NRD, a także można się z nią spotkać w Polsce i innych byłych krajach demoludu.  Ukraina w szczególny sposób związana jest z Rosją, ale bardzo się od niej różni.

– Na Ukrainie dochodziło do rozrachunku z historią, ale było to utrudnione z powodu braku reform. Ukraina ma szczególne związki z Rosją. Są pokrewieństwa, ale także wielkie antagonizmy. Dzisiejszy proces konsolidacji państwa to błąd ze strony Władimira Putina, który chciał zrobić coś na siłę. Gdyby Rosja sama się reformowała, to element pokrewieństwa z nią byłby o wiele silniejszy. Teraz jednak Ukraińcy odnajdują więcej pokrewieństw z Polską – powiedział dr Kazimierz Wóycicki.

PR24/Grzegorz Maj

Zobacz więcej na temat: polityka Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także