O polskiej obronności w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 15:00
Bronisław Komorowski przebywa z wizytą w Japonii. Sytuacja na wschodzie Ukrainy i współpraca obronna – to główne tematy rozmów polskiego prezydenta z premierem Japonii Shinzo Abe.
Audio
  • 27.02.15 Adam Szaga: „Polska z racji swojego położenia i sytuacji na Ukrainie ma teraz dla Japonii o wiele większe znaczenie (…)”
Prezydent Bronisław Komorowski i premier Japonii Shinzo Abe na konferencji prasowej po spotkaniu w Tokio. foto: PAPJacek Turczyk
Prezydent Bronisław Komorowski i premier Japonii Shinzo Abe na konferencji prasowej po spotkaniu w Tokio. foto: PAP/Jacek Turczyk

Oprócz tematów związanych z obronnością będzie także mowa o sprawach gospodarczych. Bronisław Komorowski spotka się w tym celu z przedstawicielami japońskiego biznesu. Chodzi m.in. o zniesienie japońskiego embarga na polską żywność i pozyskiwanie „czystych” technologii dla elektrowni węglowych.

Adam Szaga z Centrum Studiów Polska-Azja stwierdził w Polskim Radiu 24, że stosunki z Polską będą priorytetem dla Japonii tylko w ujęciu całej Unii Europejskiej.

– Japonia nie patrzy na Unię Europejską, jako zbiór poszczególnych państw i Wspólnota interesuje ją tylko jako całość. Tokio prowadzi obecnie rozmowy z Unią, aby podpisać umowę o wolnym handlu i zniesieniu większości ceł. Polska, jako samodzielna gospodarka, nie odniesie sukcesu w Japonii – wskazywał ekspert.

Japońskie zainteresowanie polską obronnością

Gość PR24 jest przekonany, że głównym tematem rozmów polsko-japońskich w Tokio będą kwestie bezpieczeństwa. Świadczy o tym obecność w polskiej delegacji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisława Kozieja.

– Szef polskiego BBN spotkał się już ze swoim japońskim odpowiednikiem na tym stanowisku. Polska z racji swojego położenia i sytuacji na Ukrainie ma teraz dla Japonii o wiele większe znaczenie. Wynika to z sąsiedztwa Rosji dla obu państw i japońsko-rosyjskiego sporu o Wyspy Kurylskie – powiedział Adam Szaga.       

Polskie Radio 24/gm

Zobacz więcej na temat: Komorowski polityka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak