Pierwsi żołnierze USA w Polsce. "To zatwierdzenie ustaleń warszawskiego szczytu NATO"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 19:05
250 Amerykanów pojawiło się na lotnisku we Wrocławiu oraz na poligonie koło Żagania. Natomiast na poznańskim lotnisku Ławica wylądował Boeing 772, który może pomieścić 300 żołnierzy. - To część pancernej brygady, która wzmocni wschodnią flankę NATO - tłumaczył dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego.
Audio
  • 07.01.16 dr Łukasz Kister: przybycie wojsk amerykańskich jest symbolicznym i historycznym moment dla Europy
Amerykańscy żołnierze na lotnisku Wrocław-Strachowice
Amerykańscy żołnierze na lotnisku Wrocław-StrachowiceFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Amerykańscy żołnierze rozpoczynają dziewięciomiesięczną rotacyjną misję w Polsce. W ramach pierwszej zmiany dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

– Pojawienie się amerykańskich żołnierzy w Polsce możemy uznać za formalne i faktyczne zatwierdzenie ustaleń warszawskiego szczytu NATO. W ten sposób Stany Zjednoczone spełniły obietnice mówiące, że gotowe są bronić Sojuszu, jak i samej Europy, która niestety nie odgrywa znaczącej roli pod względem siły i zdolności militarnych – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kister.

Dr Łukasz Kister W ten sposób Stany Zjednoczone spełniły obietnice mówiące, że gotowe są bronić Sojuszu, jak i samej Europy, która niestety nie odgrywa znaczącej roli pod względem siły i zdolności militarnych

Wsparcie wojsk amerykańskich jest o tyle istotne, że w ostatnich dwudziestu pięciu latach zdecydowana część państw Starego Kontynentu pozbyła się swoich operacyjnych zdolności do właściwej ochrony terytorium przed ewentualnym zagrożeniem.

– Dzisiaj możemy otwarcie powiedzieć, że jest to oczywiście zagrożenie ze strony Rosji. Dlatego obecność amerykańskich żołnierzy jest rzeczywistym wsparciem w trudnej sytuacji kontynentu europejskiego – dodał dr Łukasz Kister.


14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej PAP/Maciej Kulczyński 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej PAP/Maciej Kulczyński

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek kierowanego następnie do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej zostanie przewieziony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejon Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, a ich dyslokacja ma się zakończyć do końca miesiąca.

Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

IAR/Polskie Radio 24/db

Data emisji: 07.01.17

Godzina emisji: 18.15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska inwestuje w obronność. "Trzeba się spieszyć"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 16:33
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje na badania w sektorze obronnym UE oraz wspierać wspólne zakupy sprzętu przez państwa unijne. Zgodnie z planem, w wieloletnim budżecie UE po 2020 roku, na cele funduszu należałoby zarezerwować 500 mln euro rocznie. O projekcie mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO: Najważniejsze wydarzenie roku w armii

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 11:55
Według ustaleń lipcowego szczytu NATO, do Polski i krajów bałtyckich trafią siły Sojuszu. Ich obecność w regionie ma zwiększyć bezpieczeństwo państw wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego. W Cafe Armii o tym, czy obecność m.in. armii amerykańskiej rzeczywiście zwiększy bezpieczeństwo naszego kraju, mówili Michał Likowski z magazynu „Raport”, Juliusz Sabak z „Defence24.pl” i Mariusz Cielma z portalu „DziennikZbrojny.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakiety JASSM-ER dla Polski. "Najnowocześniejsze systemy uzbrojenia sprzedaje się najbliższym sojusznikom"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 21:24
Podpisanie przez USA i Polskę umowy na dostarczenie manewrujących pocisków rakietowych wpłynie bardzo negatywnie na bezpieczeństwo europejskie –  oświadczył ambasador Rosji przy NATO, Aleksandr Gruszko. Zaznaczył, że Kreml pilnie śledzi plany zakupów. O rakietach JASSM-ER mówił w audycji Świat W Powiększeniu Juliusz Sabak z Defence24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojska USA w drodze do Polski. "Historyczny moment"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 16:10
Amerykańska, ciężka brygada zmierza do Polski. Do niemieckiego portu Bremerhaven przypłynął już ładunek z uzbrojeniem armii USA. Transport teraz pociągiem trafi nad Wisłę. Czy dzięki obecności sił sojuszniczych w Polsce będziemy bardziej bezpieczni? O tym w Cafe Armii rozmawiali gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i Marek Świerczyński z "Polityki Insight".
rozwiń zwiń