Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ? Więcej niż prestiż

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:30
- Za członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie idą bezpośrednio wymierne korzyści. Jednak przebywanie wśród decydentów, wśród wielkiej piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa - czyli wśród Chin, Rosji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - pozwala na kreowanie polityki międzynarodowej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS. Gość odniósł się w ten sposób do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Audio
  • 20.03.17 Dr Paweł Kowalski o kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowskifot..msz.gov.pl
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski/fot..msz.gov.pl

W kampanię na rzecz członkostwa Polski w RB ONZ zaangażowani są prezydent, ministrowie z kancelarii prezydenta, a także polski MSZ. W tym celu z wizytą do Stanów Zjednoczonych udał się minister Witold Waszczykowski.

Jak zaznaczył dr Paweł Kowalski, Polska ma szanse by zasiąść w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako niestały członek. – Starania o to zaczęły się już za poprzedniej ekipy, która chciała znaleźć się w tym miejscu. Jest to bowiem miejsce bardzo prestiżowe. To grupa 15 państw, które mają faktyczny, realny wpływ na działanie na arenie międzynarodowej – wyjaśnił gość.

Choć, jak przyznał dr Kowalski, za tymczasowym członkostwem w RB ONZ nie idą, poza wizerunkowymi, inne bezpośrednie korzyści, obecność w niej pozwala wpływać na długofalowe plany i działania, które w następstwie pozwalają na osiąganie swoich celów na arenie międzynarodowej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 14:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska jako niestały członek RB ONZ zyskałaby profity wizerunkowe"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 19:20
Witold Waszczykowski udał się z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Szef polskiej dyplomacji będzie prowadził w Nowym Jorku rozmowy w ramach kampanii na rzecz polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Mówił o tym w programie Punkt Widzenia politolog Piotr Pałka (Rebelya.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 10:08
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji będzie prowadzić kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W Waszyngtonie weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
rozwiń zwiń