„Ustawa o Sądzie Najwyższym to przykład krańcowego upartyjnienia sądów”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 16:59
- Reformy w sądownictwie to zbyt poważne zmiany, których nie można wrzucać o północy, bez żadnych konsultacji społecznych. Bocznymi drzwiami próbuje się dokonać zmiany ustroju w Polsce. Sądy muszą być niezależne - ta ustawa powoduje, że politycy zyskują nadzór nad sądownictwem. Sąd Najwyższy to ostatnia instancja sądownictwa, więc musi być poza wpływami polityków – powiedział w audycji Rozmowa PR24 poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.
Audio
  • 17.07.2017 Mirosław Suchoń: w obecnym projekcie mamy podporządkowanie sędziów ministrowi sprawiedliwości

Według Mirosława Suchonia ustawa o Sądzie Najwyższym to jest przykład krańcowego upartyjnienia sądownictwa. - Obywatele sobie tego nie życzą. Obywatele muszą być pewni, że ich sprawa jest rozpatrywana w rozsądnym czasie, przez niezależnego sędziego. Dla nas najważniejszym zadaniem będzie przywrócenie trójpodziału władzy, czyli oderwanie sądownictwa od polityków. W obecnym projekcie mamy podporządkowanie sędziów ministrowi sprawiedliwości – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem posła Nowoczesnej minister sprawiedliwości nie może być zwierzchnikiem sędziów. – W żadnym państwie minister za pomocą ustawy nie przenosi sędziów w stan spoczynku. Szukaliśmy analogi takiej reformy i znaleźliśmy ją w Rosji, gdzie 2013 roku lekkim ruchem ręki pozbyto się wszystkich sędziów SN. To nie są wzory, które chcielibyśmy przenosić do Polski. Do tego PiS chce powołania w SN Izby Dyscyplinarnej, który ma trzymać władzę na całym środowiskiem prawniczym – mówił Suchoń.

Mirosław Suchoń komentował też propozycję Nowoczesnej o utworzeniu Frontu Demokratycznego. Jak podkreślał parlamentarzysta, potrzebna jest formuła, by opozycja mogła współpracować. - Jesteśmy otwarci na konstruktywne działania i propozycje. Pomysł Ryszarda Petru był próbą znalezienia formuły, gdzie wszyscy, zachowując swoją tożsamość, mogą realizować rzeczy ważne dla obywateli – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/kk

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 16:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o reformę polskiego sądownictwa. „Mamy do czynienia z kampanią kłamstw i przeinaczeń ze strony opozycji”

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 22:10
– Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem, pod którym ma załamać się polski wymiar sprawiedliwości – powiedział Bronisław Wildestein z tygodnika „wSieci”.  Zmiany w krajowych sądach były głównym tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: spotkanie opozycji w związku z projektem ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:55
Przed południem w Sejmie na zaproszenie Nowoczesnej spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED. Na spotkanie, które ma związek z projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, nie przybyli posłowie Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:56
Do Sejmu trafił projekt PiS wprowadzający zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Zakłada m.in., że po wejściu zmian w życie obecni sędziowie SN przejdą w stan spoczynku (z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministerstwo sprawiedliwości). O nowelizacji ustawy o SN mówili w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński, redaktor „Dziennika Gazety Prawnej” Grzegorz Osiecki i Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Największym koszmarem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest jego niewydolność”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 16:03
- Reforma sądownictwa jest konieczna. Nie jestem przekonany, że reforma powinna się zaczynać od góry, czyli od Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Wolałbym, by najpierw uproszczono postępowania przygotowawcze i wprowadzono instytucję tzw. sędziów pokoju – powiedział o reformie sądownictwa w audycji Gorący Temat mecenas prof. Piotr Kruszyński. Gościem programu był także Maciej Chudnkiewicz z tygodnika „Solidarność”.
rozwiń zwiń