Polska-fińska współpraca wojskowa. "To ważny sygnał"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 20:53
Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, podczas wizyty w Helsinkach podpisał umowę ramową o współpracy z Finlandią. Co ten dokument oznacza dla bezpieczeństwa naszego kraju? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Juliusz Sabak z Defence24.pl. 
Audio
  • 28.09.17 Wojsko. Polska będzie współpracować z Finlandią. „To ważny sygnał”
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie), gdzie będzie obserwował ćwiczenia Dragon-17
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie), gdzie będzie obserwował ćwiczenia Dragon-17Foto: PAP/Lech Muszyński

Podpisane w środę ramowe porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni oraz wymianę informacji i współpracę technologiczną. Jak podkreślał na naszej antenie Juliusz Sabak, w kontekście współpracy z Finlandią szczególnie istotne jest także samo zacieśnianie więzów w ramach państw basenu Morza Bałtyckiego.

– Finlandia nie jest w NATO, ale dość mocno z Paktem współpracuje. To problem dla Rosji, która wolałaby mieć silniejszą atomizację swojego otoczenia. Dlatego Moskwa intensywnie gra na to, by Polska, kraje bałtyckie i nordyckie miały interesy maksymalnie rozbieżne – mówił ekspert. – Podpisane porozumienie to jest istotny sygnał, że współpracujemy ze sobą, jako kraje graniczące z Rosją. To ważne z punktu widzenia naszego wspólnego bezpieczeństwa – dodawał publicysta.

Przedmiotem rozmów szefów MON Polski i Finlandii były również fińskie doświadczenia związane z obroną terytorialną i współpraca z koncernem Patria, w którym powstał wóz opancerzony znany w polskiej wersji jako Rosomak.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 28.09.17

Godzina emisji: 20.06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Od Finów możemy uczyć się podejścia do obrony terytorialnej"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 17:35
Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
rozwiń zwiń