Politolog: może być trudno o porozumienie Duda-Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 13:57
Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński spotkają się w piątek, o godz. 17, w Belwederze. Tematem rozmowy będą prezydenckie projekty ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. W PR24 komentarz dra Olgierda Annusewicza, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 6.10.17 Przed potkaniem prezydent-prezes PiS. Dr Annusewicz: może być trudno o porozumienie
  • 6.10.17 Adam Buła o spotkaniu prezydenta z prezesem PiS
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak oceniał na naszej antenie ekspert, w kontekście zmian w sądownictwie, prezydent i partia rządząca mają odmienne interesy polityczne. – Prezydent wszedł na ścieżkę samostanowienia (…). Po ostatnich wetach wizerunek głowy państwa znacząco się zmienił; jest postrzegany jako niezależny polityk – komentował dr Olgierd Annusewicz. – To sprawia, że nie spodziewałbym się, by Andrzej Duda poszedł na jakąś daleko idącą ugodę wobec prezesa PiS – dodawał.

Gość PR24 zaznaczył przy tym, że również Jarosław Kaczyński może nie być zainteresowany ustępstwami wobec głowy państwa. – Prezes PiS chce pokazywać, to jego cel wizerunkowy, że po prawej strony sceny politycznej to on jest niekwestionowanym liderem, że to z nim wszyscy się muszą liczyć – mówił ekspert ds. marketingu politycznego. – Jeżeli z taki nastawieniami obie strony usiądą do rozmów, nie spodziewałbym się porozumienia – przewidywał.

Dr Olgierd Annusewicz zauważył jednak, że konsensus między prezesem PiS a prezydentem nie jest niemożliwy. – Jeżeli któraś ze stron uzna, że współpraca opłaca się bardziej niż utrzymywanie obecnego wizerunku, być może dojdzie do jakichś ustępstw – pointował gość PR24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

W PR24 spotkanie prezydenta z prezesem PiS, w rozmowie z Łukaszem Sobolewskim, komentował również Adam Buła z dziennika "Polska The Times". – Jeżeli po spotkaniu ukaże się komunikat, prawdopodobnie będzie to znaczyło, że osiągnięto jakieś porozumienie. Jeśli jednak nie będzie komunikatu, sytuacja zrobi się jeszcze ciekawsza – mówił na naszej antenie publicysta. 

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 12.41; 15.11

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Konflikt w obozie rządzącym na nowo definiuje polaryzację na scenie politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:37
Około godziny siedemnastej prezydent Andrzej Duda spotka się z liderem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim. Tematem rozmowy mają być przygotowane przez prezydenta projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To będzie trzecie spotkanie polityków w tej sprawie. O konflikcie wokół reformy sądownictwa mówili w audycji Debata Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) oraz Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny).
rozwiń zwiń