X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znamy szczegóły programu wsparcia dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:00
Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być danina solidarnościowa, czyli dodatkowe środki od najbogatszych. Program przedstawiły minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, a także minister finansów, Teresa Czerwińska.
Audio
  • 15.05.18 Szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych – konferencja minister Elżbiety Rafalskiej i minister Teresy Czerwińskiej
Warszawa, 15.051.2018. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, 15 bm. w Warszawie.
Warszawa, 15.051.2018. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, 15 bm. w Warszawie.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pierwszy element systemu to solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać danina solidarnościowa, którą będą płacić zarabiający co najmniej milion złotych rocznie – w wysokości 4 procent zarobków. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, daninę w 2019 roku ma zapłacić około 25 tysięcy osób. Do funduszu – również od przyszłego roku – ma też wpływać część składki na Fundusz Pracy. Ze składki w wysokości 2,45 procent, 0,15 procent ma pójść na niepełnosprawnych. Rocznie do funduszu ma trafiać około 2 mld złotych.

Pozostałe elementy programu to pakiet społecznej odpowiedzialności oraz ogłoszony już wcześniej program Dostępność Plus. Elementem pakietu społecznej odpowiedzialności ma być kompleksowa rehabilitacja niepełnosprawnych, aby mogli wracać do pracy. Kolejny element to zatrudnianie wspomagane, czyli wprowadzenie tak zwanego trenera pracy, który ma wspierać niepełnosprawnych podejmujących zatrudnienie. Inny element to zwiększenie finansowania zakładów aktywności zawodowej.

Ogłoszony przez rząd program ma obowiązywać od stycznia 2019 roku, ale – jak podkreśliły szefowe resortów rodziny i finansów – pod warunkiem, że do listopada 2017 roku zakończą się prace legislacyjne.

Polskie Radio 24/IAR

____________________

Data emisji: 15.05.18

Godzina emisji: 15.35


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rząd podpisał porozumienie z częścią organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 16:12
Rząd i część organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością podpisali w Centrum „Dialog” porozumienie dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych. Mówił o tym w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także posłanka PiS, socjolog prof. Józefina Hrynkiewicz, Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o proteście rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 16:30
- To, co mnie najbardziej niepokoi, to fakt porozumienia z częścią organizacji pozarządowych, a nie z wszystkimi. Dziś rząd kolejnym ruchem podzielił środowisko osób zajmujących się osobami niepełnosprawnymi – powiedziała w Rozmowie Polskiego Radia 24 Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej. O proteście rodziców osób niepełnosprawnych mówił także Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Morawiecki o „daninie solidarnościowej”

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 16:45
– Ustrój, który jest lepszy (…), to solidaryzm. To nie jest ustrój, w którym będziemy sobie tylko pomagać, to nie będzie też ustrój, w którym będziemy od siebie wyłącznie wymagać. W nim będzie i jedno, i drugie – mówił Kornel Morawiecki w cyklu Kornel Morawiecki – nie tylko o Polsce na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści w Podsumowaniu Tygodnia o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 22:00
- Obecność protestujących w Sejmie jest czysto polityczno-wizerunkowa. Malownicze obrazki z niepełnosprawnymi w tle oddziałują na ludzkie emocje. Na tym tle można wyłapywać kolejne potknięcia rządu i to się robi z bezwzględną stanowczością i bezwzględną skutecznością – powiedział w Podsumowaniu Tygodnia Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl. Gościem Polskiego Radia 24 był także Adam Buła z Polski The Times.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt ustawy ws. świadczenia dla niepełnosprawnych – I czytanie w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 11:11
W Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Odbędzie się ono wieczorem na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W propozycji zawarto jeden z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów i dorosłych niepełnosprawnych. O projekcie mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bakalarczyk (ekspert ds. polityki społecznej) oraz dr Andrzej Anusz (politolog z UKSW).
rozwiń zwiń