X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jan Żaryn o ustawie o IPN: burza po nowelizacji potoczyła się dla nas pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 09:15
- Jeżeli presja Izraela miała na celu spowodowanie, abyśmy uczestniczyli jako strona w międzynarodowym kłamstwie na temat dziejów polskich z okresu II wojny swiatowej, to rzecz jasna na to zgody nie ma i nigdy nie będzie - podkreślił w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości, prof. Jan Żaryn.
Audio
  • 27.06.2018 Prof. Jan Żaryn: burza po styczniowej nowelizacji ustawy o IPN potoczyła się dla nas pozytywnie
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Usunięte zostały zapisy o odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

Zdaniem prof. Jana Żaryna, by zrozumieć polityczny kontekst przeprowadzonej w pośpiechu nowelizacji, należy rozpatrywać sprawę przynajmniej w dwóch aspektach. - Pierwszy temat merytoryczny dotyczy tego czy rzeczywiście penalizacja kłamstwa na temat dziejów polski w czasie II wojny światowej okazała się skuteczna. Wnioski, które wpływały na mocy tej ustawy do prokuratury nie zyskały dalszego biegu. Można domniemywać, że analiza rządu premiera Mateusza Morawieckiego poszła w tym kierunku, że egzekucja w trybie karnym jest niewykonywalna, a prawo wtedy zyskuje na autorytecie, kiedy jest stosowane w całej swojej rozciągłości - stwierdził senator PiS. 

- Druga kwestia, o której premier Morawiecki mówił w swoim uzasadnieniu, dotyczy burzy, która powstała na zewnątrz polski i dyskusji wewnętrznej, która także rozgorzała po styczniowej nowelizacji. Moim zdaniem potoczyła się dla nas pozytywnie. Wprowadziła do międzynarodowego krwiobiegu informacje podstawowe nt. rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, Państwa Podziemnego oraz Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w sposób indywidualny. Tego nikt nam już nie odbierze. Mam nadzieję, że zyskaliśmy lepszą pozycję w naszej narracji dotyczącej przebiegu II wojny światowej na ziemiach polskich. To zysk ewidentny - podkreślił prof. Żaryn

Przypomniał też, że Polska znajduje się w pozycji, w której najważniejszym celem politycznym, rzutującym na nasze bezpieczeństwo są poprawne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi - Trzeba czasem zejść z pozycji maksymalizmu po to, by mieć pewność, że druga strona wysłuchała racji, a jednocześnie pozostaje naszym jednoznacznie wiarygodnym sojusznikiem - stwierdził.

Presja ze strony Izraela

Zwracając uwagę na ostrą reakcję izraelskich władz związaną z kontrowersyjnymi zapisami styczniowej nowelizacji ustawy o IPN podkreślił ,że "jeżeli ta presja miała na celu spowodowanie, abyśmy uczestniczyli jako strona w międzynarodowym kłamstwie na temat dziejów polskich z okresu II wojny światowej to rzecz jasna na to zgody nie ma i nigdy nie będzie". - Jeżeli jednak strona izraelska chciałaby widzieć w tej kwestii tylko i wyłącznie to, że należy się wspólnie zastanawiać nad dialogiem dotyczącym relacji polsko-żydowskich, to oczywiście zgoda. Warunkiem do tego jest to, że obie strony dążą do prawdy, a nie do podtrzymywania w przekazie międzynarodowym kłamstwa dotyczącego rzekomego udziału czy współudziału Polski i Polaków w Holocauście. Wszystko zależy od intencji strony izraelskiej - podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

------------------------------------

Data emisji: 27.06.18

Godzina emisji: 11.52

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także