X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka Słuchania: Politycy o sporze wokół Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 13:22
Gośćmi nowej audycji w Polskim Radiu 24 - Sztuka Słuchania - byli Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 i Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwosci. Politycy skomentowali ostatnie wydarzenia ze świata polityki. W rozmowie m.in. o protestach Obywateli RP pod Sejmem, sytuacji w Sądzie Najwyższym i rządowym programie wsparcia dla wsi.
Audio
  • 21.07.18 Sztuka Słuchania: Spór o Sąd Najwyższy
Manifestacja przeciwników reformy sądownictwa pod hasłem Sejm jest nasz
Manifestacja przeciwników reformy sądownictwa pod hasłem "Sejm jest nasz"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas piątkowego protestu Obywateli RP przed Sejmem doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. Mundurowi zatrzymali kilka osób protestujących przeciwko nowelizacji ustawy o sądach. Wieczorem kilkoro z nich zaczęło kopać barierki oddzielające teren Sejmu od ulicy. Na budynku parlamentu pojawił się napis "czas na sąd ostateczny".

- Trudno to komentować, jeśli ci państwo demonstrują pod hasłem obrony praworządności sądów i porządku prawnego, a jednocześnie dopuszczają się czynów zabronionych. Akty chuligaństwa to jedno, ale do tego dochodzi o wiele gorszy precedens, którego dokonali posłowie ugrupowania, którego nazwy nie pamiętam, a którego twarzami są dwie panie Joanny [Schmidt i Scheuring-Wielgus - przyp. red.] i jeden pan Ryszard [Petru - przyp. red]. Dokonali oni czynu zabronionego i powinni być z urzędu ścigani przez prokuraturę. To są zachowania, które mają znamiona czynu nazywanego terroryzmem - komentował Tomasz Rzymkowski.

- Obserwując tę coraz mniejszą i coraz bardziej agresywną grupę ludzi, widać bezsilność. Oni nie są w stanie przełożyć swoich żądań na rzeczywistość, a takie coś można wykonać chociażby podczas wyborów. Ci ludzie nie potrafią zrozumieć tego, że raz na cztery lata odbywają się wybory. Ludzie protestujący na ulicach są moim zdaniem wykorzystywani przez część totalnej opozycji po to, aby Prawo i Sprawiedliwość zaprzestało zmian - mówił Paweł Lisiecki. 

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, przerwała urlop wypoczynkowy i wróciła do pracy. Tymczasem, zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić funkcję, tylko jeśli złożą stosowne oświadczenie i jeśli zgodzi się na to prezydent.

- Problem z tą ustawą był od samego początku, kiedy tylko pojawił się projekt. Od tego czasu ustawa była nowelizowana już pięć razy. To świadczy o tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma pomysłu na reformę wymiaru sprawiedliwości, ponieważ skoro ustawa jest zmieniana tyle razy, to chyba nie było koncepcji od samego początku. Pytanie jest zasadnicze: czy wymiana pierwszego prezesa Sądu najwyższego jest warta takiej awantury? W mojej ocenie, nie - powiedział Rzymkowski.

- Prawo uchwala parlament, natomiast sędziowie to prawo powinni respektować i wykonywać. Prawo i Sprawiedliwosć dąży do tego, aby dokonać pewnych zmian, żeby prawo działało. Szkoda, że tych zmian było aż tyle, być może mogliśmy je przygotować w jednym projekcie. Nie może jednak tak być, że sędziowie będą mówili, jak ma być. Jesteśmy w stanie przeprowadzić te zmiany do końca. Liczę jednak, że sędzia Gersdorf zmieni podejście - komentował Paweł Lisiecki.

W rozmowie również o rządowym programie wsparcia dla wsi. 

Audycję Sztuka Słuchania prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/PJ/PAP

____________

Data emisji: 21.07.18

Godzina emisji: 11:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kazimierz Kik: reforma wymiaru sprawiedliwości przywraca państwu siłę i kompetencje

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 17:03
- Jeżeli popatrzymy na hasła dzisiaj w Sejmie wysuwane przez posłów opozycji, wzywające do rewolucji, do siłowego obalenia rządu, to zobaczymy, że większość Polaków nie chce zawieruchy, a spokoju i silnego państwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
rozwiń zwiń