Spotkanie szefów MSW ws. migrantów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 16:33
Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej podejmą kolejną próbę porozumienia w sprawie podziału 120 tys. uchodźców. Spotkanie odbędzie się 22 września, przed planowanym na środę nadzwyczajnym szczytem krajów UE w sprawie migrantów zwołanym przez Donalda Tuska. Czy uda się wreszcie wypracować kompromis?
Audio
  • 22.09.15 Marcin Kędzierski: „Z tego kompromisu nikt nie wyjdzie zwycięski (…)”.
Przeciwnikami  redystrybucji uchodźców są jedynie kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacjana zdjęciu szefowa MSW Teresa Piotrowskafot.msw.gov.pl
Przeciwnikami redystrybucji uchodźców są jedynie kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja/na zdjęciu szefowa MSW Teresa Piotrowska/fot.msw.gov.pl

Gościem Polskiego Radia 24 był Marcin Kędzierski, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Jego zdaniem, Unia Europejska najprawdopodobniej rozdysponuje uchodźców zgodnie ze wskaźnikiem PKB na mieszkańca. Wówczas do Polski trafi 10-12 tys. uchodźców.

– Prezydencja luksemburska będzie chciała położyć na stole propozycję akceptowalną przez większość państw. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba będzie użyć „straszaka” w postaci głosowania. Jednak wszyscy będą chcieli tego uniknąć. Jeżeli do głosowania by doszło, to Polska, jeśli sprzeciwiłaby się tej propozycji, zostanie przegłosowana – przewidywał ekspert.

Propozycje redystrybucji uchodźców pierwotnie pochodzą od Niemców. Ich przeciwnikami są jedynie kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja.

– Polska nie może liczyć na pomoc innych państw regionu, może poza państwami bałtyckimi. Takie kraje jak Rumunia i Bułgaria nadal chcą wstąpić do strefy Schengen, więc nie będą chciały iść na ostrą konfrontację z Niemcami – powiedział Marcin Kędzierski.

Więcej o stanowiskach krajów europejskich wobec problemu uchodźstwa w całej audycji.

Z Marcinem Kędzierskim rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak