X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rower – ulubiony pojazd Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 15:08
Jazda na rowerze cieszy się wśród Polaków nieustanną popularnością. Dwóch kółek używamy nie tylko po to, aby dbać o formę. Coraz częściej rower staje się głównym środkiem transportu – zwłaszcza w dużych, permanentnie zakorkowanych miastach.
Audio
  • 07.06.14 Grzegorz Wajs „Na rowerze możemy dojechać prawie wszędzie (…)”
  • 08.06.14 Adam Dąbrowski: "Londyn nie jest najlepszym miastem do jazdy rowerowej(...)".
  • 08.06.14 Ewa Wysocka „W Barcelonie rowerem można dotrzeć wszędzie (…)”
  • 08.06.14 Beata Płomecka „Belgia chce być przyjazna dla rowerzystów”
  • 08.06.14 Marek Lehnert „Właściwie w Rzymie nie ma gdzie jeździć”
Rower  ulubiony pojazd Polaków
Foto: flickr/Ola Lindberg

Prawie 70 procent Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze, a blisko 1/3 naszego społeczeństwa używa dwóch kółek systematycznie. Warszawa została uznana za najbardziej rowerowe miasto w Europie – mieszkańcy polskiej stolicy w maju przejechali 300 tysięcy kilometrów.

- Jazda na rowerze jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – samemu, z rodziną czy też ze znajomymi. Rower to także świetna forma uprawiania sportu, przyjemna i niewymagająca wcześniejszego przygotowania – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wajs, organizator amatorskich maratonów rowerowych i były kolarz zawodowy.

Substytut samochodu

Coraz więcej ludzi używa rowerów nie tylko w celach sportowych. W ostatnich latach rower stał się popularnym środkiem transportu miejskiego.

- Na rowerze możemy dojechać prawie wszędzie. Dodatkowo, wybierając się na wycieczkę rowerową, można zwiedzić wiele ciekawych miejsc – zauważył Grzegorz Wajs.

W Polsce z roku na rok odbywa się coraz więcej maratonów i rajdów rowerowych promujących jazdę na dwóch kółkach.

Bezpieczeństwo na rowerze

Choć na mapie Polski pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych, w wielu miejscach cykliści zmuszeni są do poruszania się po ulicach. Korzystanie z jezdni razem z użytkownikami pojazdów mechanicznych może być jednak niebezpieczne.

- Warto pamiętać o dobrym oświetleniu i kasku. W Polsce osoby dorosłe nie mają obowiązku jeżdżenia w kasku. Jednak w razie upadku czy wypadku drogowego może on nam uratować życie – przypominał Jędrzej Dmitrowicz, specjalista rowerowy.

Rowerem po Europie

Holandia wskazywana jest  jako europejski wzór państwa przyjaznego rowerzyście. Zaraz po niej można wskazać Hiszpanię. Jednak jak się okazuje nie wszystkie kraje Europy mają dobre warunki i infrastrukturę dla cyklistów.

– Belgia chce być przyjazna dla rowerzystów. Są drogi rowerowe, ale nie jest ich tak dużo jak np. w sąsiedniej Holandii, która jest bardziej przyjazna dla rowerzystów – mówiła w PR24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

– Londyn nie jest najlepszym miastem do jazdy rowerowej, ale powoli staje się metropolią przyjazną cyklistom. Trend ten zarysował się niedawno, a dokładnie w chwili, gdy burmistrzem został Boris Johnson – powiedział Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.

– W Barcelonie rowerem można dotrzeć wszędzie. W całym mieście jest ponad 180 kilometrów ścieżek rowerowych. Rozpowszechniona jest także sieć wypożyczalni rowerów – relacjonowała Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.

– Rzym rowerowym miastem właściwie nie jest. W mieście mamy dużo zjazdów, ale wcześniej jest sporo podjazdów. Do tego ruch uliczny jest chaotyczny i niebezpieczny. Właściwie w Rzymie nie ma gdzie jeździć – tłumaczył w PR24 Marek Lehnert, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także