Pierwszy demokratyczny klub sportowy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 18:46
Są w nim Polacy, Czeczeni, Gruzini, Japończyk i Ukrainiec. Prezesa wybierają sami kibice. Założyciele mówią, że jest miejscem, w którym przeżycia sportowe mogą połączyć różne środowiska. W Warszawie działa już pierwszy demokratyczny klub sportowy – AKS ZŁY. O idei jego powstania i pomysłach na jego funkcjonowanie mówili w Polskim Radiu 24 członkowie drużyny.
Audio
  • 27.02.16 Karolina Szumska: „Chcemy, by nasz klub był wzorem poprawnie działającego społeczeństwa obywatelskiego (…)”.
Zawodniczki Aks Zły
Zawodniczki Aks ZłyFoto: facebook.com/akszly

Alternatywny Klub Sportowy ZŁY jest własnością ludzi, którzy go tworzą. Są nimi członkowie otwartego stowarzyszenia a wśród nich sportowcy, trenerzy, osoby działające w klubie na wszystkich jego obszarach oraz zwykli kibice. Kluczowe decyzje podejmowane są demokratycznie na walnych spotkaniach członków stowarzyszenia.

– Chcemy, by w Polsce działał klub, który nie zależy od działaczy i biznesmenów. Pragniemy być wzorem poprawnie funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego. Także w wymiarze kibicowania. W odróżnieniu od atmosfery panującej na polskich stadionach nie będziemy tolerowali hejtu, a położymy nacisk na pozytywny doping i szacunku dla rywala – powiedziała Karolina Szumska.

Klub powstał 1 sierpnia 2015 roku. W tej chwili funkcjonuje w nim sekcja piłki nożnej kobiet i mężczyzn. Jednak w planach jest stworzenie drużyn reprezentujących inne dyscypliny sportowe. Od nowego sezonu AKS ZŁY ma zostać zgłoszony do profesjonalnych rozgrywek piłki nożnej. Panowie zagrają w B-klasie, panie - w III lidze.

– Nie wykluczamy takiej ewentualności, że nasz klub za kilka lat zagra w ekstraklasie. Jednak nie zakładamy sobie konkretnego pułapu, który będziemy chcieli osiągnąć, gdyż wiąże się to z niepotrzebną presją. Dla nas najważniejsze jest zbudowanie dużej społeczności, która będzie tworzyła stowarzyszenie naszej drużyny. W tej chwili jest to 50 osób – wyjaśnił Piotr Maniszewski.

Do klubu należą przedstawiciele różnych narodowości, wyznań i poglądów. Tym, co ich łączy jest Warszawa. Założyciele chcieli, by miano klubu w oryginalny nawiązywała do stolicy Polski. Dlatego u źródeł nazwy znajduje się tytuł kultowej powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda – „Zły”, której akcja rozgrywa się właśnie w Warszawie.

Na temat pomysłu założenia klubu AKS ZŁY mówił także Piotr Rasikoń.

Polskie Radio 24/db

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także