Rajd Dakar 2018 ze startem w Peru

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:30
Rajd Dakar w 2018 roku zagości w trzech państwach Ameryki Południowej - Peru, Boliwii i Argentynie. Impreza rozpocznie się w Limie, a zakończy w Cordobie. Tegoroczny Dakar ruszył z Asuncion w Paragwaju. W Magazynie Sportowym Polskiego Radia 24 o przygotowaniach do przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar.
Audio
  • 18.05.2017 Zawodnicy o przygotowaniach do Rajdu Dakar 2018.
Zmagania polskich kierowców podczas Rajdu Dakar 2017
Zmagania polskich kierowców podczas Rajdu Dakar 2017Foto: orlenteam.pl

Jak podkreślał komentator rajdów, Grzegorz Gac, wszystkich cieszy powrót Peru i ducha prawdziwego Dakaru, czyli ścigania po pustyni. – To takie DNA Dakaru, geneza rajdu, wszystko zaczęło się przecież na Saharze. W Ameryce Południowej pustyń też jest wiele. W ostatnich latach wykorzystywano je mniej, to jest najistotniejsza różnica między ostatnimi edycjami a tą, że ścigania po piachu, wydm, będzie więcej – mówił.

Motocyklista Jakub Piontek przed poprzednim rajdem walczył o powrót do zdrowia i niestety Dakar skończyła się dla niego już na samym początku. Jak zaznaczył, obecnie wrócił do sprawności i wszystko idzie w dobrym kierunku. – Na pewno czas jest po mojej stronie, mogę spokojniej do tego podejść. Mądrze mam zaplanowany plan treningowy, skupiam się na tym, by być jak najlepiej przygotowanym. Nie można się załamywać, wolę wstać, otrzepać się i próbować dalej – podkreślił.

Krzysztof Hołowczyc z rywalizacji w Dakarze już się wycofał, ale okazuje się, że myśli o powrocie. – Po półtora roku odpoczynku, to co się działo w plecach, kontuzje przestały doskwierać, poczułem, że mógłbym jeszcze ten prawy pedał dociskać. Powrót jest realny, myślę o tym, żeby pojechać w paru eliminacjach Pucharu Świata, żeby się rozruszać, bo takie powroty nie są łatwe – wyjaśniał.

Zadowolony z przenosin części trasy do Peru jest nasz zwycięzca Dakaru, Rafał Sonik. – Dziwnie dobrze znoszę upały, a po to, żeby jeździć po suchym przeniosłem się do tej dyscypliny. Cieszę się, że Peru wraca, to oznacza, ze mamy kilka dni ścigania w warunkach pustynnych. Dobrze, że w Boliwii jest mniej etapów, bo mało kto je lubi, kiedy jest tak naprawdę zimno – wskazywał.  

Po raz drugi w rywalizacji kierowców samochodów pojedzie Jakub Przygoński. – To gorący moment, gdzie trzeba się zatrzymać i zastanowić co zrobić, by być szybszym na kolejnym Dakarze. Teraz będzie start w Rajdzie Kazachstanu, będziemy się tam dużo uczyli. To dużo da do mojego małego doświadczenia, które wciąż potrzebuję wzmacniać – powiedział.

40. Rajd Dakar odbędzie się między 6 a 20 stycznia 2018 roku.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Gorazdowski.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Więcej Sportu w Polskim Radiu 24

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 20:09


Więcej Sportu w Polskim Radiu 24

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 sporty motorowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak