Dariusz Popiela – kajakarz, raper i miłośnik historii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 21:15
Na początku czerwca Dariusz Popiela został wicemistrzem Europy w kajakarstwie górskim w slalomie K1. Sukces zawodnika z Nowego Sącza jest o tyle większy, że jeszcze nigdy w historii tej dyscypliny Polacy nie stanęli na podium najważniejszych zawodów w tej konkurencji. W „Magazynie Sportowym” zdobywca srebrnego medalu opowiedział o swoim dokonaniu, a także życiu pozasportowym, w którym ma kilka ciekawych zainteresowań.
Audio
  • 08.07.17 Dariusz Popiela: kajakarstwa nie zamieniłbym na żaden inny sport
Dariusz Popiela; mat. własne
Dariusz Popiela; mat. własneFoto: www.dariuszpopiela.pl

Niewiele brakowało, by srebrny medal Dariusza Popieli powędrował na konto innego państwa. Przez wiele lat startował w barwach jednego z austriackich klubów. W latach 1997-2002 był mistrzem Austrii juniorów i młodzików, a także wicemistrzem tego kraju w gronie seniorów. Otrzymał również propozycję reprezentowania Austrii.

– Przygoda z występami w Austrii trwała 5 lat. Chodziło tu głównie o rozwój. W Polsce żeby być w kadrze musiałbym prezentować dużo wyższy poziom. Jednak przy wyborze kraju, dla którego miałem startować jako senior nie było nawet chwili zastanowienia – powiedział Dariusz Popiela.

Ważną częścią życia polskiego kajakarza jest także historia. Zawodnik przyznaje, że wolny czas najchętniej spędza z książką. Interesuje się głównie historią Rzeczypospolitej, II wojny światowej, a także Łemkowszczyzny.

Jednak nie tylko historia jest jego pasją. Przez pewien czas był raperem o pseudonimie Darek-Daro. Wspólnie z Gie Precedens nagrał nawet płytę zatytułowaną „Azyl”.

– Ten akurat epizod miał miejsce w czasie, gdy pomimo zdobytej kwalifikacji, nie pojechałem na igrzyska olimpijskie w Atenach w 2004 roku. W utworach dominowały głównie teksty refleksyjne, choć w tamtych okolicznościach może bardziej pasowałyby takie o charakterze bardziej buntowniczym – wspominał kajakarz.

Ponadto polski wicemistrz Europy opowiedział także o tym, jak wyglądają starty w kajakarstwie górskim oraz z jakimi wyrzeczeniami i kosztami należy liczyć się chcąc uprawiać ten sport zawodowo.

Z Dariuszem Popielą rozmawiał Rafał Bała.

Polskie Radio 24/db

_______________________

Więcej Sportu w Polskim Radiu 24

Data emisji: 08.07.2017

Godzina emisji: 20:07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wakacje w kajaku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 20:43
Pływanie, opalanie się, gra w piłkę plażową. Oto jedne z wielu sposobów spędzania wakacji nad wodą. Jednak coraz częstszym wyborem są kajaki. Dlatego warto wiedzieć gdzie i kiedy najlepiej wiosłować oraz na co zwrócić szczególną uwagę, by uprawianie tej formy sportu było bezpieczne i przyjemne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajakarz z Polski Podróżnikiem Roku?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 14:34
Nie jest typowym 69-latkiem. Aleksander Doba odbył niezwykłą podróż kajakiem – przez 167 dni przepłynął samotnie Ocean Atlantycki pomiędzy najbardziej oddalonymi wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej i jako pierwszy Polak w historii został nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejszy kajakarz na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 18:11
Aleksander Doba ma 67 lat, na koncie liczne kajakowe wyprawy, w tym te najważniejszą przez Atlantyk, za którą dostał prestiżowy tytuł Podróżnika Roku magazynu „National Geographic”. Nasz podróżnik pokonał dziewięciu kandydatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajak-polo, czyli kajakarstwo i jego oryginalne odmiany

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 21:58
Widowiskowe i emocjonujące, ale niestety mało znane. W Magazynie sportowym Polskiego Radia 24 głównym tematem było kajakarstwo w rzadziej spotykanych odmianach. Na temat kajak-polo mówiła reprezentantka Polski Krystyna Nowacka, natomiast o kajakowym freestyle’u opowiadali Zosia Tuła i Tomek Czaplicki, najlepsi freestyle’owcy w naszym kraju.
rozwiń zwiń