"Mocarstwowe ambicje Rosji stają się faktem"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 20:49
- Nasycenie okręgów przygranicznych najnowszym sprzętem typu nie tylko obronnego, ale także zaczepnego, zasadniczo przebudowuje sytuację militarną w naszej części Europy. Nasyconymi rakietowo stały się również Wyspy Kurylskie, co jest zupełnie nową, odmienną od 43 lat rzeczywistością i wskazuje na to, że mocarstwowe ambicje Federacji Rosyjskiej stają się faktem – powiedział w programie Kawa Dyplomatyczna ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, ambasador dr Tadeusz Diem. Gość odniósł się w ten sposób do alarmistycznych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa na świecie.
Audio
  • 29.11.16 Dr Tadeusz Diem o bezpieczeństwie Europy i świata w perspektywie nadchodzącego roku
W opinii ekspertów mocarstwowe ambicje Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina stają się faktem
W opinii ekspertów mocarstwowe ambicje Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina stają się faktemFoto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Coraz częściej słychać alarmistyczne ostrzeżenia, że "coś groźnego wisi w powietrzu", a konflikt na większą skalę jest tuż tuż. Dużą popularność zdobywa także książka brytyjskiego generała Richarda Shirreffa "2017 – Wojna z Rosją”.

Jak podkreślił dr Tadeusz Diem, „kwestią polityczną i najważniejszą - ważniejszą niż nakłady na obronność - jest pytanie, czy będziemy umierać za naród”. - Chodzi o to, by stworzyć taką sytuację, gdzie nie będzie potrzeby, by ponosić tak daleko idące ofiary. To jest przed nami. To kwestia debaty, która w moim pojęciu rozpocznie się po 20 stycznia czyli po inauguracji prezydenckiej Donalda Trumpa – podkreślił gość.

Dr Diem odniósł się także do polityki prowadzonej przez Władimira Putina. - Putin skutecznie, konsekwentnie i dogłębnie wypełni okres próżni w Stanach Zjednoczonych, czyli bezkrólewia między wyborami prezydenckimi, a objęciem przez nowego prezydenta funkcji głowy państwa – wyjaśnił gość.

- W chwili obecnej od ostatnich pięciu tygodni Władimir Putin i Baszar al Asad robią w Syrii to, co chcą i nikt im nie przeszkadza. Jeśli weźmiemy to pod uwagę to sytuacja na prawdę staje się straszna, trudna i w małym stopniu przewidywalna – podsumował dr Diem.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Dziemidowicz.

Polskie Radio 24/pr

Kawa Dyplomatyczna w Polskim Radiu 24 -wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 29.11.16

Godzina emisji: 19:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. sir Richard Shirreff: Ukraina potrzebuje wsparcia NATO

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 16:33
- Nasza siła tkwi w tym, że jesteśmy sojuszem obronnym. Ukraina jednak nie jest członkiem NATO, ale to wartościowy partner. Dlatego poszczególne państwa członkowskie Sojuszu powinny samodzielnie podjąć decyzje dotyczącą tego, w jaki sposób można zapewnić jej wsparcie - mówił gość audycji Spojrzenie na Wschód, były brytyjski gen. sir Richard Shirreff, były zastępca dowódcy sojuszniczych sił NATO w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperialna gra Rosji. O co chodzi Putinowi?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 21:45
Aneksja Krymu i obecność na wschodzie na Ukrainy to tylko wierzchołek góry lodowej imperialnych działań Kremla. Co Władimir Putin chce osiągnąć poprzez swoją ofensywną politykę? O tym w Świecie w Powiększeniu mówili Mirosław Minkina i Malina Kaszuba, autorzy książki "Imperialna gra Rosji".     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie manewry na Białorusi. "Manifestacja siły"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 16:20
Rosyjskie ministerstwo obrony planuje przerzucić w przyszłym roku na Białoruś ogromne ilości żołnierzy i sprzętu tłumacząc, że ma to związek z zaplanowanymi manewrami ZAPAD 2017. O rzeczywistych przyczynach mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
rozwiń zwiń