Bezpłatna rehabilitacja

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 15:08
Rehabilitacja to niezwykle złożony i długotrwały proces. Tylko rzetelne, codzienne ćwiczenia dają długotrwałe efekty. Osoby cierpiące m.in. na dziecięce porażenie mózgowe niestety nie mogą liczyć na pomoc państwa w tym zakresie.
Audio
  • 16.12.13 Agnieszka Staszewska i Pola Dalba o rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym
Bezpłatna rehabilitacja
Foto: flickr/BékiPe

Narodowy Fundusz Zdrowia w ciągu roku refunduje tylko 10 godzin rehabilitacji – to stanowczo zbyt mało dla człowieka borykającego się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” stworzyła dwa ośrodki rehabilitacyjne, w których dzieci dochodzą do zdrowia bezpłatnie.

- Dziecko z porażeniem mózgowym wymaga długotrwałej rehabilitacji – od momentu zdiagnozowania schorzenia do czasu zakończenia okresu wzrostu. Zmiana wysokości chorego dziecka wiąże się z kolejnym przykurczem mięśni, co prowadzi do niefunkcjonowania dziecka. Wyćwiczenie u dziecka z porażaniem mózgowym najprostszych czynności jest bardzo trudne – powiedziała w PR24 Agnieszka Staszewska, mama jednego z podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

W ośrodkach rehabilitacyjnych dzieci otrzymują specjalistyczną pomoc – nie tylko fizjoterapeutów, ale także psychologów czy logopedów. Dzięki kontaktowi ze specjalistami rodzice mogą niektóre ćwiczenia wykonywać razem z dzieckiem w domu.

- Rodzic może sam rehabilitować swoje dziecko w domu. Bardzo często jest do tego po prostu zmuszony. Porady od specjalistów i obserwowanie ich pracy, umożliwia w pewnym zakresie rehabilitowanie dziecka w domu. Jednak bez należytych podpowiedzi rodzice nie poradziliby sobie z tym trudnym zadaniem – dodała Pola Dalba, psycholog z Ośrodka Rehabilitacji „Biomicus”.

Zapraszamy do odsłuchania audycji!

PR24/MP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także