Polaków strach przed dentystą

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 15:07
Jak wynika z badań 12-latkowie mają cztery zęby z próchnicą, 30-40-latkowie - aż dziewiętnaście, a 70-latkowie na ogół mają tylko siedem własnych zębów, a z każdym rokiem przybywa nam bezzębnych.
Audio
  • 30.12.13 dr n. med. Agnieszkę Laskus, Marcin Cejrowski o stanie uzębienia Polaków
Polaków strach przed dentystą
Foto: flickr/illuminaut

W Polsce nie brakuje gabinetów stomatologicznych, możemy  także wybierać spośród wielu past i szczoteczek. Zęby Polaków to jednak katastrofa. Czemu stan uzębienia jest aż tak zły?

Agnieszka

Agnieszka Laskus, Marcin Cejrowski, foto: PR24/PJ

- Jak pokazują badania ankietowe ponad 90. procent Polaków czuje lęk przed wizytą u stomatologa. Okazuje się, że świadomość to jedno, a to co odczuwamy i robimy to drugie. Ta dentofobia jest silniejsza niż chęć dbania o zdrowie i estetykę uśmiechu. Boimy się bólu i dyskomfortu oraz niechętnie nastawiamy się na zaangażowanie czasowe i finansowe w leczenie – podkreśliła dr n. med. Agnieszka Laskus, stomatolog. - Tylko dziesięć procent Polaków czyści zęby po każdym posiłku, a ponad 85 procent nie ma świadomości, że trzeba używać nitki do zębów.

Niska wiedza stomatologiczna dorosłych przekłada się na stan uzębienia najmłodszych.  Fundacja Wiewiórka pragnie uświadomić ludziom, że o zęby trzeba dbać od najmłodszych lat.

- Chcemy, aby Polska nie była krajem szczerbatych ludzi, a to ma teraz miejsce. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Fundacja przebadała w całym kraju około siedmiu tysięcy dzieci. Z naszych badań wynika, że 92 procent dzieci  w wieku  od 5 do 16 roku choruje na próchnicę. Przekłada się średnio na cztery ubytki i dwie ekstrakcje, czyli zęby do wyrwania.  Wynika to przede wszystkim z braku świadomości rodziców – stwierdził Marcin Cejrowski, ambasador Fundacji Wiewiórka.

Nadal pokutuje u nas przekonanie, że mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo „i tak wypadną”.

- To jest kuriozum. Zęby mleczne należy leczyć, bo próchnica z zębów mlecznych bardzo często przechodzi na zęby stałe. Takie zęby potrafią się "wyrżnąć" chore. To jest dramat i kwestia braku świadomości – wyjaśnił Gość PR24 Marcin Cejrowski.

Warto też rozprawiać się z mitami, chociażby takim, że „u dentysty boli.”

- U stomatologa nie musi i przede wszystkim nie może boleć. Sięgając historii medycyny warto uświadomić sobie, że to właśnie dla stomatologii wymyślono znieczulenie i że możliwości znieczulenia są bardzo duże. Zarówno lęk jak i inne fobie można wyeliminować. Nie trzeba się bać i wierzyć, że będzie bolało – powiedziała Gość PR24 Agnieszka Laskus.

PR24/Anna Krzesińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także