X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka i taniec odmieni twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 15:37
Słuchanie muzyki może poprawiać nastrój, łagodzić stres, sprzyjać zapamiętywaniu, a nawet wspomagać leczenie. Muzykoterapia coraz częściej jest wykorzystywana i doceniana przez psychologów oraz lekarzy.
Audio
  • 29.06.14 Edyta Bonk „Muzyka może wpływać na wytwarzanie neurotransmiterów, częstotliwość fal mózgowych, komunikację między półkulami mózgu”.
Muzyka i taniec odmieni twoje życie
Foto: flickr/Nickolai Kashirin

Muzyka ma wpływ na cały organizm człowieka. Może stymulować nasze ciało, na przykład regulować tętno, sposób oddychania lub rytm serca. Może również powodować wytwarzanie neuroprzekaźników, które wpływają na naszą psychikę i emocje, działają relaksująco, uspokajająco lub rozweselająco. To, jaki wpływ będzie miała konkretna piosenka na daną osobę, zależy jednak od jej nastroju.

– Trzeba pamiętać, że muzyka wspiera konkretne kategorie uczuć. Jeśli mamy nastrój ogólnie negatywny, smutny, to muzyka może go pogłębiać. To nie jest też tak, że konkretny utwór będzie na każdą osobę wpływał tak samo. Dla jednej osoby może być smutny, dla innej melancholijny, a dla jeszcze innej wesoły – powiedziała w PR24 Edyta Bonk, psycholog rozwojowy z SWPS.

Muzyka, która leczy

Choć w Polsce muzyka jest bardzo powszechnie słuchana w celach rozrywkowych, nadal nie docenia się jej terapeutycznego działania. W krajach Europy Zachodniej intensywnie wykorzystuje się wpływ muzyki na pacjentów, ich zdrowie, psychikę, a także stosunki międzyludzkie.

– Muzyka jest komunikacją pozawerbalną między terapeutą a pacjentem, dociera do nas nieświadomie. To zupełnie inna praca, niż w terapii werbalnej, dlatego zalecałabym ją przede wszystkim wtedy, gdy jest problem z rozmową, dotarciem do pacjenta. Na przykład przy depresji często występuje wycofanie społeczne i odpowiednio dobrana muzyka może takim osobom pomagać – podkreślała Edyta Bonk, Gość PR24.

Anna Mikołajewska

Zobacz więcej na temat: MUZYKA rozwój zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także