Oddawanie szpiku kostnego szansą dla tysięcy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 20:22
17 września obchodzony jest Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Od czasu pierwszego przeszczepu szpiku kostnego, przeprowadzonego na początku lat 60., ponad milion dwieście tysięcy pacjentów przeszło transplantację komórek krwiotwórczych. Przeszczep jest czasem dla nich jedynym ratunkiem. O istocie dawstwa mówili w Polskim Radiu 24 Monika Sankowska (Medigen), prof. Leszek Kauc, Fundacja Przeciwko Leukemii, Paulina Perłowska (dawczyni).
Audio
  • 17.09.16 24 17 września – Światowy Dzień Dawcy Szpiku Goście: Monika Sankowska (Medigen), prof. Leszek Kauc, Fundacja Przeciwko Leukemii, Paulina Perłowska (dawczyni)
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrNTNUmedicine
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/NTNUmedicine

- Białaczka jest chorobą, o której możemy powiedzieć, że w zasadzie jest leczona czasem. Im szybciej znajdziemy dawcę, nawet mniej doskonałego, tym szybciej ten pacjent będzie wyleczony – mówiła Monika Sankowska.

Szpik pobiera się z krwi lub kości. Droga do tego, by zostać dawcą jest prosta: najpierw rejestracja, następnie badanie lekarskie i oddanie próbki krwi do badania. Później pozostaje oczekiwanie na osobę o takich samych cechach zgodności tkanek. Obawy potencjalnych dawców budzi jednak sam moment pobrania szpiku. Jak tłumaczy prof. Leszek Kauc, zupełnie bezpodstawnie: – Obydwie metody izolacji tego przeszczepu są bezpieczne. Nie byłoby sensu narażanie zdrowia, czy życia zdrowego człowieka, ratując osobę, która jest potencjalnie śmiertelnie chora. Więc te metody muszą być bezpieczne, całkowicie. Dawcy muszą mieć świadomość, że praktycznie niczym nie ryzykują. Utratą kilku dni tylko. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 19.15


Zobacz więcej na temat: medycyna przeszczepy zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpik kostny ratuje życie chorym na białaczkę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 19:57
W Polsce choruje na leukemię 30 tys. osób. Jedyną dla nich nadzieją jest niekiedy poszukanie dawcy szpiku. O tym, że jest możliwe jego odnalezienie, mówili w audycji W Poniedziałek u Rigamonti Monika Sankowska i prof. Leszek Kauc, którzy szukają niespokrewnionych dawców szpiku dla chorych na białaczkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci szukają dawców szpiku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 16:40
Trwa ogólnopolska inicjatywa studencka mającą na celu zarejestrowanie potencjalnych dawców szpiku. O szczegółach akcji pod hasłem „Powiedz AAAaaa” mówiła w Polskim Radiu 24 jej organizatorka Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z fundacji DKMS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa dawców szpiku

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 16:38
- Polacy są generalnie narodem bardzo świadomym idei dawstwa szpiku – powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzeczniczka Fundacji DKMS.. Odniosła się w ten sposób do informacji o tym, że wzrasta liczba dawców szpiku.
rozwiń zwiń