X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W przeszczepach najważniejszy jest czas"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 14:21
Dziś w Polsce każdego roku przeszczepia się około 1500 narządów – nerek, serc czy płuc. Transplantologia to również kilkaset pobrań i wszczepień szpiku kostnego. Gościem Polskiego Radia 24, w Ogólnopolskim Dniu Transplantacji, była Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii.
Audio
  • 26.01.17 Dzień Transplantacji. „W kontekście przeszczepu najważniejszy jest czas”
Zdjęcie ilustracyjnefot.Glow ImagesEastnews
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/Eastnews

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Monika Sankowska, w kontekście transplantacji najważniejszy jest czas. – Perfekcyjny dobór dawcy dla biorcy jest mniej istotny – wskazywała ekspertka. – Im szybciej dokonany będzie przeszczep, tym pacjent będzie miał większe szanse na przeżycie – mówiła specjalistka.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki. Tego dnia – 26 stycznia 1966 roku – przeprowadzili go lekarze I Kliniki Chirurgicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie, pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza oraz prof. Tadeusz Orłowskiego.

Więcej w rozmowie z Moniką Sankowską.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/mp

__________________

Data emisji: 26.01.17

Godzina emisji: 13.18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Podarowałam życie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 20:15
W 2012 roku w Polsce dokonano pięćdziesiąt jeden przeszczepień nerek od żywych dawców. Natomiast liczba oczekujących biorców w Grudniu zeszłego roku wynosiła 2369 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki sukces polskich transplantologów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 19:15
Blisko 12 godzin trwała pierwsza w Polsce operacja łańcuchowego przeszczepienia nerek. Przeprowadzili ją transplantolodzy ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Zespół chirurgów kierowany przez prof. Andrzeja Chmurę operował jednocześnie sześciu pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszczepy narządów ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 19:23
W Polskim Radiu 24 Paweł Klikowicz i Marta Szadowiak przekonywali, dlaczego warto złożyć oświadczenie woli oddania po śmierci swoich narządów do transplantacji. Dawca.pl i Projekt PR ruszyły z nową akcją promującą oddawanie narządów pod hasłem „NieZabieram”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o Zdrowiu: Światowy Dzień Donacji i Transplantologii

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 21:00
26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantologii. W Rozmowach o Zdrowiu o problemach, z jakimi boryka się transplantologia w naszym kraju, mówili eksperci z Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów – dr Mateusz Zatorski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i dr n. med. Rafał Kieszek, transplantolog.
rozwiń zwiń