"W przeszczepach najważniejszy jest czas"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 14:21
Dziś w Polsce każdego roku przeszczepia się około 1500 narządów – nerek, serc czy płuc. Transplantologia to również kilkaset pobrań i wszczepień szpiku kostnego. Gościem Polskiego Radia 24, w Ogólnopolskim Dniu Transplantacji, była Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii.
Audio
  • 26.01.17 Dzień Transplantacji. „W kontekście przeszczepu najważniejszy jest czas”
Zdjęcie ilustracyjnefot.Glow ImagesEastnews
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/Eastnews

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Monika Sankowska, w kontekście transplantacji najważniejszy jest czas. – Perfekcyjny dobór dawcy dla biorcy jest mniej istotny – wskazywała ekspertka. – Im szybciej dokonany będzie przeszczep, tym pacjent będzie miał większe szanse na przeżycie – mówiła specjalistka.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki. Tego dnia – 26 stycznia 1966 roku – przeprowadzili go lekarze I Kliniki Chirurgicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie, pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza oraz prof. Tadeusz Orłowskiego.

Więcej w rozmowie z Moniką Sankowską.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/mp

__________________

Data emisji: 26.01.17

Godzina emisji: 13.18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podarowałam życie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 20:15
W 2012 roku w Polsce dokonano pięćdziesiąt jeden przeszczepień nerek od żywych dawców. Natomiast liczba oczekujących biorców w Grudniu zeszłego roku wynosiła 2369 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki sukces polskich transplantologów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 19:15
Blisko 12 godzin trwała pierwsza w Polsce operacja łańcuchowego przeszczepienia nerek. Przeprowadzili ją transplantolodzy ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Zespół chirurgów kierowany przez prof. Andrzeja Chmurę operował jednocześnie sześciu pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszczepy narządów ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 19:23
W Polskim Radiu 24 Paweł Klikowicz i Marta Szadowiak przekonywali, dlaczego warto złożyć oświadczenie woli oddania po śmierci swoich narządów do transplantacji. Dawca.pl i Projekt PR ruszyły z nową akcją promującą oddawanie narządów pod hasłem „NieZabieram”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o Zdrowiu: Światowy Dzień Donacji i Transplantologii

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 21:00
26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantologii. W Rozmowach o Zdrowiu o problemach, z jakimi boryka się transplantologia w naszym kraju, mówili eksperci z Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów – dr Mateusz Zatorski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i dr n. med. Rafał Kieszek, transplantolog.
rozwiń zwiń