Eksperci są zgodni czeka nas: „tsunami onkologiczne”

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 17:18
Liczba Polaków, u których diagnozowany jest co roku nowotwór złośliwy, dramatycznie wzrosła – aż o 42 proc w ciągu ostatnich 15 lat. Eksperci mówią o “tsunami onkologicznym”. Szczegóły w rozmowie z gościem Polskiego Radia 24 Wojciechem Wiśniewskim z fundacji onkologicznej Alivia.
Audio
  • 14.03.17 Wojciech Wiśniewski: Efektywność systemu opieki onkologicznej w Polsce poprawia się bardzo powoli, niemal 4 razy wolniej niż w Czechach.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/SilasCamargo

Wnioski, jakie płyną z raportu fundacji o dostępności leczenia onkologicznego na tle aktualnej wiedzy medycznej są, jak określił Wojciech Wiśniewski szokujące. Spośród 19 analizowanych nowotworów tylko w jednym pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. - Sytuacja jest wybitnie niepokojąca i można powiedzieć, że mamy do czynienia z „tsunami onkologicznym” w Polsce.

Zgodnie z wynikami raportu Fundacji Alivia, w ciągu ostatnich 15 lat liczba pacjentów, którzy rozpoczęli walkę z nowotworem wzrosła o 40 %. W kolejnych latach zachoruje zaś 1 na 4 Polaków, a 1 na 5 przegra walkę z chorobą. Statystyki są tym bardziej przygnębiające, ponieważ w innych krajach, z lepszą organizacją opieki zdrowotnej, dłużej żyłoby około 60% chorych. Różnica to ok. 30 tys. osób rocznie, czyli tyle, co populacja miasta Augustowa.

- Każdy dzień w którym udajemy, że problemu nie ma, jest dniem straconym, który kosztuje życie tysiące osób – podkreślił Wojciech Wiśniewski. - Pakiet onkologiczny jest dużą zmianą i działa dobrze. Problem że wielu pacjentów nie jest do niego kwalifikowanych. Zdaniem gościa audycji, wprowadzenie takiej szybkiej ścieżki diagnostycznej to powinien być jeden z szeregu działań. - Istotna jest kwestia edukacji zdrowotnej w szkołach, diagnostyki w ramach medycyny pracy i wiele innych działań, które są skutecznie wykonywane za granicą – dodał gość audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

__________________

Data emisji: 14.03.17

Godzina emisji: 16.35

Zobacz więcej na temat: medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak