Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
Audio
Żołnierze batalionu Zośka przy ulicy Wareckiej. Zdjęcie wykonano 2 września 1944 r.
Żołnierze batalionu "Zośka" przy ulicy Wareckiej. Zdjęcie wykonano 2 września 1944 r.Foto: wikimedia.commons/Public Domain

Cykl 66 audycji został wyemitowany pierwszy raz w 65. rocznicę Powstania Warszawskiego, a jego twórcy byli nominowani do prestiżowej nagrody Grand Press 2009 w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Każdy z dwuminutowych dźwięków opisuje dzień powstańczej walki o Warszawę.

Kalendarium inne niż wszystkie

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego cykl audycji doczekał się dwupłytowego wydania wraz ze 140 stronicową książką, gdzie syntetycznie ujęte są wszystkie odcinki powstańczej sagi. Album zawiera także niepublikowane dotąd zdjęcia, które przygotowało i udostępniło Muzeum Powstania Warszawskiego. Zebranie potrzebnych materiałów wymagało wielkich nakładów pracy. Efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Wielka historia w małych odcinkach

Powstanie Warszawskie jest tematem, który można zawrzeć w godzinach nagrań i kronik. Skompresowanie całego ogromu historii wspomnień powstańców i walki o stolicę do serii dwuminutowych odcinków wymagało nie lada umiejętności.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

– Mogliśmy robić godzinne, półtora godzinne odcinki. Wielokrotnie podchodziliśmy do montażu tych materiałów. Rozmowy z powstańcami były wielogodzinne, ale z tych opowieści trzeba było wybrać 20-30 sekund dźwięku – wyjaśniała w PR24 Edyta Poźniak.

– W ciągu jednego dnia walk miało miejsce kilkadziesiąt różnych wydarzeń. Musieliśmy wybrać jedno, może dwa, przedstawić tło historyczne, a potem znaleźć odpowiedniego powstańca, który ma odpowiednie wspomnienie. Trzeba było znaleźć króciutkie fragmenty, które były esencją tej opowieści – tłumaczył Witold Banach.

Polskie Radio 24

Czytaj także

Polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego. "Wyczuł, że to ostatni moment, by uchwycić żywą historię"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 23:55
Polityka przywracania pamięci i prawdy historycznej o Polsce i Polakach była jednym z filarów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze jako prezydent Warszawy, organizując obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego i budując jego Muzeum, nadał wysoką rangę polskiej polityce historycznej. Jej pełny program sformułował po objęciu urzędu Prezydenta RP. O tym, co zawdzięczamy tej prezydenturze w audycji Nos Kleopatry mówili Marcin Roszkowski (pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego oraz rzecznik Prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego) oraz dr Tomasz Żukowski (doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica powstania warszawskiego. „Musieli pójść walczyć o Polskę i honor”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:29
Powstanie warszawskie było próbą wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta. Polacy nie byli dobrze przygotowani (brakowało przede wszystkim broni), liczyli jednak na pomoc, która miała nadejść w ciągu tygodnia ze strony Rosjan. Tymczasem pomoc nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało dwa miesiące. Podczas walk zginęło około 150 tysięcy osób. O tragicznym w skutkach zrywu w audycji Wszystko Jest Historią mówił Tomasz Karasiński, szef grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Radosław”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Dzięki Powstańcom możliwe było odzyskanie suwerenności po 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:09
- Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w oficjalnej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania z powstańcami wręczono ordery i odznaczenia państwowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica Powstania Warszawskiego. Stolica oddaje hołd powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 23:00
Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Na miejscu był m.in prezydent Andrzej Duda i tysiące Polaków, którzy chcieli uczcić bohaterów Powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wielu żołnierzy Armii Krajowej zapłaciło najwyższą cenę za miłość do ojczyzny”

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:13
- Powstańcy warszawscy, żołnierze najpiękniejszej polskiej armii jaką była Armia Krajowa, marzyli o wolnej Polsce. Chcieli być politykami, dziennikarzami i artystami, niestety nie było im to dane. Najpierw była hekatomba powstania warszawskiego, wymordowane i zrujnowane miasto, potem obozy jenieckie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
rozwiń zwiń