Wybór szefa RE i Europa dwóch prędkości. Trwa szczyt Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:05
Wybór szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję i dyskusja ws. przyszłości UE to główne tematy unijnego szczytu w Brukseli. Spotkanie przywódców odbywa się za zamkniętymi drzwiami. O wyborze szefa RE a także przyszłości Unii Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • 09.03.17 Dr Agnieszka Cianciara o wyborze przewodniczącego RE i „Europie dwóch prędkości”
Beata Szydło podczas szczytu w Brukseli
Beata Szydło podczas szczytu w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Polska złożyła wniosek o przełożenie wyboru przewodniczącego Rady UE na inny termin. Wniosek został odrzucony.

Jak podkreśliła dr Agnieszka Cianciara niechęć polskiego rządu do wpisania się w reguły gry obowiązujące we Wspólnocie jest zaskakująca. - Gdyby rząd polski nieformalnie sondował, proponował, negocjował kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego kilka miesięcy temu, prawdopodobnie stosunek do tej propozycji mógłby być zupełnie inny – zauważyła.

Dodała, że Unia Europejska jest dziś w bardzo trudnej sytuacji i na dniach czeka ją dużo ważnych decyzji, m.in. na temat kierunku, w jakim Unia ma podążać czy ws. negocjacji Brexitowych. – Działanie na ostatnią chwilę, bez uprzedzenia, bez konsultacji jest fatalnie odbierane – podkreśliła dr Cianciara.

Goszcząca w studiu odniosła się także do przyszłości Unii i tzw. Europy dwóch prędkości. - Ważne jest jak zdefiniujemy cele i w którym klubie będziemy. W poniedziałek, w czasie kiedy czterech przywódców rozmawiało o kluczowych sprawach z punktu widzenia UE, w Polsce ta kwestia w ogóle nie była przedmiotem jakiegokolwiek namysłu. Głównym pytaniem w Polsce było to, czy to będzie „JSW” czy „PDT”. To wiele pokazuje – podsumowała dr Cianciara.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

__________________ 

Data emisji: 9.03.17

Godzina emisji: 16:35

Czytaj także

Donald Tusk czy Jacek Saryusz-Wolski. Kto będzie lepszym szefem RE?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:42
Polskie Radio 24 co czwartek publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas KANTAR Public. Co tydzień wyniki badania komentują na naszej antenie zaproszeni goście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unijny szczyt w Brukseli. Rada Europejska wybierze nowego przewodniczącego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 14:00
"Nic bez nas, bez naszej zgody" - tak o ewentualnym ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej mówiła w Brukseli premier Beata Szydło. Około godziny 16.00 rozpoczął się w czwartek szczyt Unii Europejskiej. Pierwszym punktem obrad jest decyzja o wyborze szefa Rady. Sytuację komentowali w audycji Gorący Temat Agaton Koziński (Polska The Times) i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Wybór szefa Rady Europejskiej drugoplanowy z punktu widzenia UE”

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:18
Unijni dyplomaci w Brukseli - pytani o krytyczny wobec Donalda Tuska list premier Beaty Szydło - odpowiadają, że jest to potwierdzenie stanowiska Warszawy, które już znają. Premier Beata Szydło w liście do unijnych liderów skrytykowała Donalda Tuska za wspieranie opozycji i tłumaczyła powody poparcia dla Jacka Saryusz-Wolskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:55
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń