Prezydent podpisał ustawę dot. preparatów z konopi

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 22:00
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą dopuszczenia do użytku medycznej marihuany. Ustawa stanowi efekt prac nad projektem ustawy zmierzającym do uregulowania w polskim ustawodawstwie kwestii wykorzystywania marihuany, w celach medycznych.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Ziele konopi oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi oraz żywica konopi, będą mogły, po wejściu ustawy w życie, stanowić surowiec farmaceutyczny, przeznaczony do sporządzania leków - po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydanego przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Pozwolenie wydawane będzie na okres 5 lat. Zakres danych i wykaz dokumentów objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu określi, w drodze rozporządzenia, minister zdrowia,

Leki przygotowane z konopi będą wydawane z przepisu lekarza, tak jak inne leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, określone w odrębnych przepisach. Recepta nie będzie mogła być wystawiona przez lekarza weterynarii. Leki te nie będą objęte refundacją.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. 

Ministerstwo zdrowia zapowiadało, że będzie się przyglądało, jakie jest zapotrzebowanie na susz. Także członkowie sejmowej komisji zdrowia zapowiadali, że będzie ona przyglądać się funkcjonowaniu ustawy i nie wyklucza w przyszłości jej nowelizacji. 

Polskie Radio 24, IAR, PAP/dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramatyczny apel chorego. Debata o legalizacji leczniczej marihuany

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 11:30
Powrót do dyskusji na temat leczniczej marihuany wywołał wpis na portalu społecznościowym byłego rzecznika SLD Tomasza Kality. "Od kiedy wiem, że mam wielopostaciowego glejaka życie całkowicie się zmieniło. Doceniam je, jak nigdy wcześniej. Ponoć pomaga olej z marihuany. To straszne, że aby zrobić w mojej sytuacji wszystko, co możliwe, musiałbym łamać prawo. Oby mój post dał rządzącym do myślenia" – napisał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: leki na bazie konopi indyjskich są w Polsce dostępne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 09:15
- Mamy sygnały, że terapia na bazie konopi indyjskich może być skuteczna, ale jeszcze daleko do tego, byśmy byli o tym przekonani – powiedział w audycji 24 Pytania: Rozmowa Poranka Konstanty Radziwiłł. W tym tygodniu posłowie zajmą się projektem Kukiz’15 dotyczącym leczniczej marihuany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Rydliński: śmierć Tomasza Kality zawstydza całą elitę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 23:59
– Widzimy, że cała elita polityczna jest śmiercią Tomasza Kality zawstydzona i tak powinno być. Apeluję do polityków rządu i opozycji, żeby w spokoju przygotowali dobrą ustawę, która będzie służyć pacjentom i ulży ich cierpieniu – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm zgadza się na ułatwienie chorym dostępu do preparatów z konopi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 12:28
Sejm uchwalił ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi – będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza; surowiec ma być sprowadzany z zagranicy. Za ustawą opowiedziało się 440 posłów, dwóch było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.W Polskim Radiu 24 obrady Sejmu relacjonuje Ewa Wasążnik. 
rozwiń zwiń