Nowe otwarcie w relacjach Korei Północnej i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 16:16
Kim Dzong Un planuje pierwszą zagraniczną wizytę. Wszystko wskazuje na to, że przywódca Korei Północnej spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Pretekstem do wizyty ma być 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Komentatorzy twierdzą, że jest to próba ucieczki z żelaznego uścisku komunistycznych Chin.
Audio
  • 30.01.2015 Oskar Pietrewicz: „Chiny utrzymują uścisk, już nie jest przytulenie, w którym znajduje się Korea.”
Choć Kim Dzong Un formalnie objął władzę w 2012 roku, będzie to jego pierwsza oficjalna podróż zagraniczna.
Choć Kim Dzong Un formalnie objął władzę w 2012 roku, będzie to jego pierwsza oficjalna podróż zagraniczna.Foto: flickr/Democracy Chronicles

Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska - Azja, Gość Polskiego Radia 24, nie jest zdziwiony tą zapowiedzią. - Ostatni rok był bardzo udany, jeśli chodzi o stosunki rosyjsko-północnokoreańskie i to nie tylko w warstwie retorycznej - uważa ekspert.

Zmiana strategii politycznej w układach zagranicznych, zdaniem Pietrewicza, oznacza szukanie przez Kim Dzong Una sojuszu alternatywnego do tego, który od lat Korea Północna utrzymuje z Chinami.

- Korea jest silnie uzależniona od Chin, pod różnymi względami: ekonomicznymi, politycznie i nie jest to przyjazne przytulenie, ale uścisk, dlatego naturalnym jest, że szuka innych potencjalnych partnerów do rozmów - uważa Gość anteny PR24.

Wizyta Kim Dzong Una być może nie poprawi wizerunkowych notowań Putina, ale i on może na tym skorzystać. Pietrewicz uważa, że byłaby to sposobność do zacieśnienia relacji rosyjsko-chińskich i wyraźny sygnał dla Zachodu, że przywódca Rosji ma ambicje do kreowania nowej wschodniej polityki.

Polskie Radio24/dm

Zobacz więcej na temat: Korea Północna Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak