Krajobraz po arabskiej wiośnie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 16:39
Arabska wiosna miała zaprowadzić demokrację w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Dzisiaj jednak zbiera krwawe żniwo. W państwach, przez które się przetoczyła, coraz większe wpływy zyskują fundamentaliści. – Arabska wiosna zamieniła się w arabską zimę – powiedziała dr Monika Bartoszewicz, politolog.
Audio
  • 20.03.2015 Dr Monika Bartoszewicz: „Terrorysta to normalny człowiek, tylko trochę bardziej niecierpliwy, który używa przemocy w celu osiągnięcia zamierzonego celu”.
Państwo Islamskie rekrutuje bojowników na całym świecie, foto: flickrJSitthi
Państwo Islamskie rekrutuje bojowników na całym świecie, foto: flickr/JSitthi

Do czasu zamachu ekstremistów z Państwa Islamskiego w Tunisie, Tunezja była postrzegana jako państwo, które poradziło sobie z trudną sytuacją polityczną po wydarzeniach z 2010 roku, kiedy przez region przetoczyła się fala protestów zwanych arabską wiosną.

- Tunezja wyszła z tych przewrotów zwycięsko. Nie podzieliła losu Libii czy Egiptu, gdzie sytuacja nadal jest mocno niestabilna. Sukces jednak nie jest dany raz na zawsze, o czym się ostatnio boleśnie przekonaliśmy. Wszyscy jesteśmy bezbronni wobec globalnego terroryzmu – oceniła w Polskim Radiu 24 dr Monika Bartoszewicz, politolog.

Państwo Islamskie i inne ekstremistyczne formacje, które pojawiły się w krajach muzułmańskich po arabskiej wiośnie, rekrutują bojowników na całym świecie. Ekspertka zauważyła, że Polska również nie jest wolna od problemu terroryzmu. – Jest kilkoro Polaków, którzy działają w strukturach ekstremistycznych ugrupowań. Takie osoby przeszły proces konwersji, radykalizacji poglądów i biorą udział w świętej wojnie.

Zamachy, uprowadzenia, morderstwa – fundamentaliści nie przebierają w środkach, jeśli chodzi o wojnę z zachodnią cywilizacja. – Musimy pamiętać, że terrorysta to normalny człowiek, tylko trochę bardziej niecierpliwy, który używa przemocy w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Terroryzm to taka droga na skróty – mówiła dr Monika Bartoszewicz.

Polskie Radio 24/dm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także