Chiny chcą złamać dominację USA

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 18:59
– Polityka Chin uderza w porządek stworzony przez Amerykanów – mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz. Ekspert z Centrum Studiów Polska-Azja odniósł się tak do chińskiego projektu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Audio
  • 28.04.15 Oskar Pietrewicz: „Chińczycy biorą sprawy we własne ręce (…)”.
mat. ilustracyjne; foto: flickrSaad.Akhtar
mat. ilustracyjne; foto: flickr/Saad.Akhtar

Powołana do życia przez Pekin instytucja ma być alternatywą dla zdominowanego przez Stany Zjednoczone Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Chiny zaznaczają jednocześnie, że nie chodzi o konkurencję dla amerykańskich instytucji, a jedynie ich uzupełnienie. Do chińskiej inicjatywy dołączyły już Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Zdaniem Oskara Pietrewicza, Chińczycy rzucają wyzwanie Ameryce.

– Projekt Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych to wyraz niezadowolenia Chin ze sposobu funkcjonowania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Chiny podkreślają, że reforma banku nie powiodła się i druga gospodarka świata ma znikomy wpływ na działanie Banku Światowego. Pekin uznał, że stworzy swoją strukturę – wyjaśniał specjalista z Centrum Studiów Polska-Azja.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że dochodzi do starcia dwóch koncepcji świata: amerykańskiej i chińskiej.

– Chińczycy nie mówią o sojusznikach, a o partnerach. Przedstawiają Stany Zjednoczone jako państwo nastawione militarnie, które chce powstrzymywać rozwój Chin. Natomiast Pekin przedstawia siebie jako zwolennika harmonijnego i pokojowego rozwoju – mówił Oskar Pietrewicz.

Więcej o chińskich projektach inwestycyjnych w całości rozmowy z Oskarem Pietrewiczem.

Polskie Radio 24/gm

Zobacz więcej na temat: Chiny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak